domů se nedostal

Mrtvolku si uložil do mrazáku! Muž pátrá po majiteli padlého holuba

Mrtvý holub
Zdroj: David Garkisch
Do holubníku se již nevrátil.
Téma:

Několik dní mrtvého holuba přinesl domů svému majiteli kocour. Na nožce zemřelého opeřence byl ale chovatelský kroužek. Co dělat, když se něco takového stane vám? Ceny holubů přitom mohou dosáhnout astronomických částek, letos v dubnu se v Belgii vydražil jeden za 1,36 milionu eur!

Mrtvého holuba přinesl muži domů jeho kocour Adolf. "Nejdřív jsem kocoura seřval, že ptáky nebrat. Pak koukám, že holub je studený a tak dva dny mrtvý - ale hlavně kroužkovaný, a na obou nohách," přiblížil muž.


"Přišlo mi líto, aby nějaký nešťastník nevěděl, jak skončil jeho poštovní šampion. Nejdřív jsem holuba a ten kroužek nafotil a opsal, že zjistím majitele. Jenže co dál," uvažoval muž, který mezitím uložil mrtvého ptáka do mrazáku.

 

GALERIE: Muž pátrá po majiteli poštovního holuba

1
/
4
Zdroj: Facebook - David G.
Muž pátrá po majiteli poštovního holuba - 4
 

 

Hlavní rozdíl v dalším postupu je v tom, jedná-li se o ornitologický, nebo chovatelský kroužek. "Ornitologické kroužky jsou vždy rozevíratelné a jsou vyrobeny z hliníku nebo oceli, chovatelské kroužky jsou celistvé válečky s ražbou ven, některé jsou potaženy umělou hmotou," popsal vedoucí kroužkovací stanice Národního muzea Jaroslav Cepák.

 


V případě chovatelského kroužku, o nějž se jednalo i tomto případě, je třeba se obrátit se na chovatele z Českomoravského svazu chovatelů poštovních holubů (ČMS CHPH).


"Pokud najdete poštovního holuba s poraněním, znemožňujícím let, předejte jej prosím některému chovateli ve vašem okolí, nebo někomu dle adresáře spolků a funkcionářů," sdělil svaz. Adresář s telefonními čísly chovatelů naleznete zde. Pokud nevíte, kam zavolat, můžete vyplnit tento formulář.


Podobný postup platí i pro případ, že je holub mrtvý. Může se také stát, že se opeřený cestovatel pouze po trase pouze unavil a potřebuje si odpočinout. Svaz popsal postup i pro takový případ.

 


"Zjednodušeně lze říct, že vše, co takový holub potřebuje, je dostatek potravy, vody a pár dní klidu. Ideální je umístění do klece, například větší krabice, s otvory před miskou s krmením a miskou s vodou. Potravou se v tomto případě myslí téměř libovolné zrniny a luštěniny: pšenice, ječmen, rýže, slunečnice, kukuřice, hrách a podobně," uvedl ČMS CHPH.


Unavených a mrtvých chovatelských holubů se objevuje nejvíce mezi koncem dubna a koncem září, kdy po celé Evropě probíhají tréninky a závody holubů.


Pokud někdo nalezne ornitologický kroužek či mrtvého nebo zraněného ptáka s kroužkem na noze, může se obrátit přímo na kroužkovací stanici Národního muzea. Podrobný postup si můžete přečíst zde.

 

Jak poznáte, kam zavolat?


Struktura čísla kroužku: CZ 18-1421-018 (číslo nalezeného holuba)


CZ - Česká republika (PL - Polsko, DV - Německo, SK - Slovensko, ...)


18 - rok narození


1421 - číslo holuba


018 - místní spolek (MS CHPH Lom u Mostu)
 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

rod TN.cz