co vy na to?

Muhamed Abbas o ženské obřízce: Je to problém i křesťanských zemí

Abbás k ženské obřízce
Zdroj: YouTube.com/tn.cz

Dnešek (pátek) je mezinárodním dnem nulové tolerance k ženské obřízce. Zavolali jsme představiteli českých muslimů Muhamedovi Abbasovi, abychom se ho zeptali, jaký názor na tento krvavý rituál má.

Anketa

Působí na vás Abbas důvěryhodně?

Hlasovalo 3747 lidí.
Ředitel Muslimské unie v Česku Muhamed Abbas už v minulosti proslul kontroverzními výroky. Patří mezi ně třeba obhajoba práva šaría, které počítá i s kamenováním. Archaické názory má Abbas také na společenské postavení ženy - více ZDE.
 

Dnes si celý svět připomíná ženskou obřízku. Takto zmrzačených žen může být na světě až 150 milionů. Odhady se různí, je těžké proniknout do komunity, která tyto zvyky dodržuje. V Evropě je takto poznamenáno až 500 000 žen - více ZDE
 

Muhamed Abbas se nejprve vyjadřovat nechtěl a odkázal nás na pana Alrawiho, který v Česku řídí Ústředí muslimských obcí. Obě organizace nepůsobí v souladu - o rozkolu českých muslimů jsme psali ZDE
 

Nakonec se Abbas vyjádřil v tom smyslu, že ženská obřízka se netýká České republiky a není to pro něj zásadní téma. Pak dodal, že záleží na tom, v jakých podmínkách a jak se provádí a že to není problém jen islámských zemí, ale i křesťanských zemí a jmenoval například Keňu a Eritreu.
 

Tento výrok je nutno rozebrat. Praktiky, které označujeme zkratkou FGM ( female genital mutilation - mrzačení ženských pohlavních orgánů), skutečně nepatří pouze k islámu, ale vyskytují se i v jiných náboženských systémech.
 

Animistické africké kmeny praktikovaly obřízku dávno před Mohamedem a zjevením Koránu. První písemné záznamy o ženské obřízce pochází z Egypta. Cílem je kontrolovat pohlavní život dospívají dívky. Stručně řečeno jde o to, aby ji opustil živočišný pohlavní pud a ona byla celý život poslušná svému manželovi. Obřízka dále symbolizuje přechodovou fázi mezi věkem dívky a obdobím dospělé ženy.    
 

Většina islámských učenců obřízku zakazuje jako nepřípustnou. Člověk nemá právo měnit, co Bůh stvořil jako dokonalé. Na Arabském poloostrově je (například v Jemenu) tolerována pouze tzv. sunna cirkumcize, kdy je seškrábnuta pouze předkožka klitorisu - detailní info ZDE.    
 

Ženskou obřízku nepraktikují pouze muslimové či animisté, ale zná ji také křesťanství (specifické formy křesťanství, jako jsou egyptští koptové nebo starobylá sekta zvaná ruští skopci).

 

Související témata:
tn.cz