Starlink

Musk znovu dobývá vesmír. Na oběžnou dráhu poslal další družice

Jan Houška
Jan Houška
6.10. 2020 15:28
Téma:

Americký vizionář a miliardář Elon Musk i nadále pokračuje v dobývání vesmíru. V úterý odpoledne vyslal na oběžnou dráhu dalších 60 družic z uskupení Starlink. Ty mají zajišťovat rychlý a dostupný internet po celém světě.

Jak už tomu bývá zvykem, tak družice na oběžnou dráhu vynesl opět raketoplán Falcon 9, který je hlavní chloubou vesmírné společnosti SpaceX, patřící Elonu Muskovi. Jedná se už o čtvrtý let do vesmíru, který má v plánu vypustit 60 nových družic. Start rakety byl naplánován na jednu hodinu odpoledne našeho času.

 

Posledním startem by se měl počet Starlink družic na oběžné dráze přiblížit osmi stovkám. Na příští rok plánuje Musk vyslat do vesmíru dalších tisíc nových družic. Celkově pak chce do vesmíru vyslat 42 tisíc družic, tak aby dokázaly přenášet z vesmíru internetový signál do celého světa, včetně míst, kde zatím internet není.

 

 

Družice Starlink jsou pro většinu lidí zajímavé hlavně tím, že je možné je sledovat na obloze pouhým okem. Mnoho odborníků si naopak stěžuje, že se jedná o znečišťování vesmírného prostoru.

 

Časový přehled průletů satelitů Starlink nad Českem:

 

- 7.10.2020 – 6:07

- 7.10.2020 – 5:09

- 8.10.2020 – 5:43

- 9.10.2020 – 6:18

- 10.10.2020 – 5:21


Nejnovější družice budou na obloze v Česku bohužel k vidění až za několik týdnů. Tento týden je každopádně možné sledovat ty starší, a to vždy okolo šesté a páté hodiny ranní. Pro více informací navštivte web findstarlink.com.

 

Start rakety Falcon 9, na oběžnou dráhu vynesla satelity Starlink a SkySats. Podívejte se na video:

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata:
TN.cz