velká británie

Muslimky přirovnal ke schránkám, teď se Johnson stane premiérem

Karolína Tomašková
Karolína Tomašková
Aktualizováno 21:57
23.7. 2019 20:05
Téma:

Nově zvolenému předsedovi britských konzervativců už posílají gratulace politici ze všech koutů světa. Přišla i ta od šéfa Bílého domu, Donalda Trumpa, podle kterého bude Boris Johnson skvělým premiérem. Ostatně právě k americkému prezidentovi bývá Johnson často přirovnáván.

Pro jedny šašek a klaun, pro druhé vizionář a odvážný rebel, který se postaví politickým elitám. Bývalý publicista a starosta Londýna proslul svým nekompromisním humorem, ale i sportovními výkony, které bere možná až příliš vážně.

 

Johnson se toho zkrátka nebojí a pro urážky nejde daleko. Muslimky v nikábech tuhle označil za poštovní schránky, nevybíravě se vyjádřil o Skotech nebo gayích. Poté, co vyburcoval davy proti Evropské unii, zastával ve vládě Mayové post ministra zahraničí.

 

"Proč posíláme deset miliard liber ročně do Bruselu? Něco se utratí za podporu býčích zápasů ve Španělsku! Myslíte si, že by britští daňový poplatníci měli podporovat španělské býčí zápasy?" tvrdil v roce 2016.

 

S Donaldem Trumpem si padli hned do oka, a to nejen díky podobnému účesu. Johnson, otec čtyř dětí, je také známý četnými aférkami, ale i hádkami, které řeší dokonce i policisté. "Johnsonovi se musí nechat, že je to energický politik. Taky je to dobrý populista, ale trpí prchlivostí" tvrdí politolog Jan Kubáček.

 

 

"Bude muset být schopen mnohem lépe a hlavně systematicky hledat kompromis a pokud možno uklidnit britskou vládu a rozhádaný britský parlament, který je roztříštěný, jako nikdy v historii nebyl," dodal Kubáček. Zatímco Britům neunikla podobnost Johnsona a Trumpa, Češi si všimli, že je budoucímu premiérovi podobný i český komik Lukáš Pavlásek.

TN.cz