Kmen z Afriky

Mutace viru z JAR děsí. Může obejít protilátky i vakcínu, bojí se experti

Testování
Zdroj: Profimedia
Ilustrační snímek
Petr Zelený
Petr Zelený
8.1. 2021 5:40
Téma:

I když se v posledních dnech hodně mluví o mutaci koronaviru objevené ve Velké Británii, experty děsí kmen z Jihoafrické republiky. Obávají se, že dokáže snížit účinnost vakcín a dokonce z velké části obejít protilátky v těle.

Nový kmen koronaviru je v JAR podle odhadů odpovědný za 90 procent případů, jejichž počet navíc letí strmě vzhůru. A už se šíří i do dalších zemí – zachycený byl například ve Velké Británii.

 

Tato varianta viru navíc může snížit účinnost vakcín, píší Sky News. "Tuto hrozbu podtrhuje to, že nové laboratorní testy ukazují, že protilátky mohou být minimálně desetkrát méně efektivní proti tomuto kmenu, který je jiný než mutace původně zachycená v Anglii," píše portál.

 

Před africkou mutací varuje i Barry Schoub, který v Jihoafrické republice vede vládní vakcinační poradní sbor. Podle něj opatření na hranicích virus nezastaví, upozornil také, že se africká varianta snáz přenáší.

 

 

Jiný výzkum přitom ukazuje, že klíčovým znakem mutace viru z JAR je to, že se dokáže vyhnout protilátkám, které mají v těle lidé, kteří už covid-19 prodělali.

 

"To naznačuje, že vakcíny na covid by mohly být proti této variantě méně účinné. A lidé, kteří se z nemoci zotavili, mohou čelit nebezpečí opakované nákazy," píší Sky News. Oproti tomu anglický kmen viru protilátky zlikvidovat zvládají. I ten je ovšem velmi nakažlivý.

 

Kvůli mutaci viru jsou Anglie i Skotsko v přísném lockdownu:

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

tmz.vo.llnwd.net