nekalý byznys

Muž (51) z Prahy se vydával za policistu. Cizince obral o statisíce

Lucie Staničková
Lucie Staničková
Aktualizováno 4. 12. 2020 13:11
3.12. 2020 15:02
Téma:

Na slušnou sumu si přišel jednapadesátiletý muž z Prahy, který se od února 2019 vydával za šéfa Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) a policistu. Spolu se dvěma společníky zajišťoval cizincům vyřízení českého občanství, pobyt na území Česka nebo jeho prodloužení. Za jednu tuto službu požadoval obviněný až statisíce korun.

Tento "nekalý byznys“ provozoval jednapadesátiletý muž se svými společníky nejméně od února 2019 do října 2020. Podle generální inspekce navíc o všem věděla také přítelkyně hlavního aktéra, která je zařazená u pražské cizinecké policie jako policistka. Nic však nenahlásila, a navíc se sama měla účastnit několika schůzek.

 

"Obviněný muž vystupoval ve zjištěných čtyřech případech jako vysoce postavený příslušník GIBS, nebo policista, kdy zajišťoval prvotní kontakt s cizinci, předložil jim falešné žádosti v listinné podobě a následně od nich přebíral finanční hotovosti,“ informovala mluvčí GIBS Ivana Nguyenová.

 

 

Dva kumpáni se pak měli vydávat za policisty ostravské cizinecké policie, ti navíc měli pobyt na území Česka zařídit. Podle vyšetřovatelů měl jednapadesátiletý muž od cizinců převzít více než 400 tisíc korun. Inspektoři však hledají další poškozené, takže je možné, že se suma ještě zvýší.

 

"V rámci domovních prohlídek byla zajištěna pistole, průkaz veterána policie, formuláře k zajištění pobytu a přes 800 tisíc korun v hotovosti,“ popsala Nguyenová.

 

Proti všem třem mužům zahájili vyšetřovatelé trestní stíhání z přečinu podvodu a v případě prokázání viny jim hrozí až osm let ve vězení. Trestnímu stíhání se nevyhne ani policistka pro přečin zneužití pravomoci úřední osoby. Ta může skončit ve vězení až na pět let.

 

GALERIE: Podvodník se vydával za pražského šéfa GIBS

1
/
4
Zdroj: Policie ČR
Podvodník se vydával za pražského šéfa GIBS - 1

TN.cz