Ztracené dílo

Muž koupil obraz za pár tisíc. Po letech zjistil, že má doma poklad!

Darja Stomatová
Darja Stomatová
Aktualizováno 13:46
7.8. 2019 13:32
Téma:

Muž z belgického Lutychu si před lety pořídil obraz neznámého autora. Teď ale zjistil, že se možná jedná o ztracené dílo slavného nizozemského malíře Rembrandta za stamiliony korun.

Říká se pro dobrotu na žebrotu. To ale v tomto případu rozhodně neplatí. Belgičan před deseti lety pomohl cizinci v nouzi a koupil od něj obraz v přepočtu za 13 tisíc korun. Teď se ale ukázalo, že portrét Ježíše může být dílem legendárního nizozemského malíře Rembrandta.

 

"Původního majitele obrazu jsem potkal, když byl v nouzi. Pomohl jsem mu. A on mi pak řekl, že na to nikdy nezapomenu a dal mi ten obraz," popsal vlastník obrazu, který pro místní média promluvil pod přezdívkou "pan Jo".

 

Belgičan doufá, že se mu obraz podaří prodat. Experti, které vlastník oslovil, prý cenu portrétu odhadují až na téměř 800 milionů korun. "Druhá osoba, které jsem obraz ukázal, byl expert z Lutychu. Ptal se mě, co hodlám dělat, a pak mi poradil, abych šel domů, obraz dal do banky a objev nahlásil policii," dodal.

 

 

Místo toho, aby to udělal, Belgičan vyprávěl svůj příběh médiím. Své jméno i obličej se ale rozhodl nezveřejňovat. Podle skeptiků se ale příběh zdá příliš zajímavý na to, aby byl pravdivý.

 

Podobné případy se občas stávají. Nakonec jde ale většinou o velmi kvalitní reprodukce zaměněné za originály. I když si jejich majitelé přejí, aby to bylo přesně naopak.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

epa TN.cz