Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Požár na Liberecku

Muž kradl ředidlo za 3 000, zavinil požár se škodou 140 milionů

Policie obvinila dnes už bývalého zaměstnance liberecké Severochemy. Před dvěma lety měl způsobit mohutný požár provázený explozemi. Podle kriminalistů se snažil ukrást několik litrů ředidla, a přitom způsobil elektrostatický výboj. Celkovou škodu podnik k dnešku vyčíslil na 140 milionů korun.

"Požár vznikl v souvislosti s protiprávní činností jednoho ze zaměstnanců podniku, který si chtěl nezákonně odčerpat chemikálii," prozradila pro TV Nova mluvčí libereckých policistů Vladimíra Šrýtrová.

 

Přesněji chtěl nakrást 10 litrů ředidla za 3 tisíce korun. "Přitom vlivem neodborné manipulace došlo k elektrostatickému výboji a následně k rozsáhlému požáru," řekla policejní mluvčí.
Obrovský sloup černého kouře je vidět ze všech míst Liberce.

 

Vedení Severochemy nařídilo evakuaci všech pracovníků. Z objektu utíkalo zhruba 80 lidí. "Nikdo tam není zraněný, jenom tam je nějakká odřená ruka, co jsem stihl zaznamenat," prozradil tehdy obchodní ředitel Severochemy Roman Oberer.

 

Zaměstnanci si nestihli pobrat ani osobní věci a doklady. Situace se ale nelepšila, spíše naopak. Žár a tepelné rázy po explozích ohrožovaly hasiče. Těch v areálu zasahovalo na 120. Vybuchovaly sudy s hořlavými kapalinami, které oheň zahřál.

 

17

GALERIE: Požár SEVEROCHEMA

Zdroj: TV Nova

Požár SEVEROCHEMA - 1

Hodnocení:

 

"Byly okamžiky, kdy jsme museli nasadit obrannou strategii a ustupovat," popsal zásah ředitel libereckých hasičů Luděk Prudil. Střípky důkazů skládal expertní tým dva roky, než mohli obvinit konkrétního zaměstnance Severochemy.

 

"Výpověď dal na vlastní žádost krátce po požáru," uvedl o zaměstnanci obchodní ředitel společnosti Roman Oberer. Krádež zaměstnanec nevysvětlil a ani se neomluvil. Přímou škodu vyšetřovatel stanovil na 30 milionů. Podnik následná odstávka provozu a opravy přišla na mnohem víc.

 

"Veškeré náklady budou okolo 140 milionů korun. Pravděpodobně se připojíme k soudnímu řízení," dodal Oberer.

 

 

Průmyslový areál se ještě nepodařilo dostat do stavu před požárem. Podle vedení podniku to potrvá ještě minimálně dalšího půl roku. Muži teď hrozí až 8 let za mřížemi. Se zásahem se liberečtí hasiči dostali do finále a do první desítky prestižní celosvětových hasičských cen.

vbo, Ivan Berka TN.cz