Francie

Muž vlepil facku prezidentu Macronovi, odsedí si čtyři měsíce

Téma:

Muž, který dal facku francouzskému prezidentovi Macronovi půjde na čtyři měsíce do vězení. Dalších 14 měsíců má podmínku. Obžaloba přitom navrhovala celých 18 měsíců vězení. Prezident Macron útok ihned odsoudil. Násilí podle něj do demokracie nepatří.

Francouzského prezidenta Emmanuela Macrona v úterý odpoledne napadl odpůrce při jeho setkání s veřejností v obci Tain-l'Hermitage na jihovýchodě země. Video z incidentu okamžitě obletělo celý svět.

 

Macron sice po zásahu ochranky a zpacifikování pachatele v kontaktu s čekajícími fanoušky pokračoval, byl ale viditelně otřesený.

 

 

Muž, který Macronovi facku uštědřil, je osmadvacetiletý Damien Tarel. Sám se označuje za patriota a zajímá se o středověké rytířské boje. Podle policie sympatizuje s krajní pravicí a v dětství navštěvoval psychologa. Svůj čin nepopírá a sám požádal o zrychlené soudní slyšení.

 

"Nemyslím si, že jde o něco víc než o izolovaný čin. V naší zemi došlo k momentům velkého nárůstu násilí. Třeba během krize takzvaných žlutých vest. Dnešní společnost ale už není v takovém stavu jako tehdy. Myslím si, že jde o čin, o kterém bychom neměli mluvit jinak než jako o ojedinělém," uvedl sám Macron.

 

 

Spolu s Tarelem přijeli na setkání s prezidentem další dva muži. U jednoho z nich doma policie našla výtisk knihy Mein Kampf od Adolfa Hitlera.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata:
jh TN.cz