tygří jatka

Muž, který preparoval tygry, je ve vazbě. Sousedé mají i tak strach

Téma:

Dům hrůzy. Tak vnímají obyvatelé Zbyn na Českolipsku místo, kde podle policie 35letý muž preparoval mrtvé tygry a další zvířata, ze kterých poté tvořil produkty čínské medicíny. Mezi sousedy panuje strach i poté, co skončil ve vazbě.

Severočeská vesnička Zbyny nedaleko Máchova jezera se jeví jako ráj pro chalupáře. Atmosféra je tam nyní ale hodně napjatá. V jednom z objektů měla být preparována těla mrtvých zvířat a to nejen tygrů.

 

Pětatřicetiletý muž převážně chráněná zvířata podle policie kuchal, oddělovat drápy nebo vařil vývar - tvořil tak produkty čínské medicíny. Celý tygr stál 100 až 150 tisíc korun. Po preparaci ale cena stoupala k několika desítkám milionů korun.

 

Zatímco ze silnice nebylo cítit nic, u kůlen poblíž domu už pach nabíral na opravdu hodně velké síle. Podle celníků jsou některá mrtvá zvířata naházena v nefunkčních mrazácích. Muž, který je od včerejšího dne ve vazbě, tu žije se svým otcem. Dům koupili před třemi lety, podle sousedů možná právě k těmto účelům. Nám ale nikdo neotevřel.

 

 

"Když jsme tu večer seděli, tak jsme občas něco cítili, jak on byl preparátor, tak občas se tam vyložila z muflona hlava u slepic," popsal jeden ze sousedů. Obviněnému měla teprve nedávno skončit podmínka za pytláctví. Někteří obyvatelé se obávají, že se z vazby vrátí.

 

"Já ho znám jako souseda, tohle považuju za hodně špatný, ale jinak dobře jsme spolu vycházeli," popsal další ze sousedů.

 

Podle dalších lidí z vesnice ale obviněný muž ani jeho otec příliš přátelští nejsou a kontaktu se spíš vyhýbají. Policejní vozy před jejich domem prý nebyly výjimkou, na kameru ale většina sousedů mluvit nechce a to především ze strachu z pomsty.

 

 

Zoopark v Doksech, který patří dalšímu obviněnému Ludvíku Berouskovi staršímu, je od místa, kde byla zvířata preparována, vzdálený pouhých pět minut jízdy autem.

 

Stejně jako zoopark v Bašti u Prahy je stále v provozu. Třetím obviněným je šestapadesátiletý muž z Vietnamu, údajně hlavní organizátor a také prodejce výrobků preparátora a to i v pražské tržnici Sapa.
 

Jaroslav Brousil/klma tn.cz / TV Nova