Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Přesune se do věznice

Muž, který střílel na pacienty, je ve vazbě. Zatím zůstává v nemocnici

Muže podezřelého ze střelby ve vinohradské nemocnici poslal soud do vazby. Pacient dál zůstává pod dohledem v nemocnici, soudkyně musela rozhodnout přímo tam. Jakmile to jeho stav dovolí, bude převezen do vězeňské nemocnice na pražském Pankráci.

Až výjimečný trest hrozí seniorovi, který podle informací TV Nova vlastní sbírku zbraní. Jednou z nich pravděpodobně střílel předevčírem kolem 23. hodiny na pokoji, kde ležel tři týdny s vážným onkologickým onemocněním. Spolu s ním tam byli hospitalizováni ještě dva muži. Zřejmě spor mezi nimi vyústil ve střelbu a smrt jednoho z pacientů.

 

V neděli odpoledne se hematologie vinohradské nemocnice proměnila v soudní síň. "Soud vyhověl návrhu státního zástupce městského státního zastupitelství a vzal obviněného do vazby, a to z toho důvodu, že by mohl opakovat jednání, pro které je vedeno trestní řízení," sdělila soudkyně Libuše Jungová.

 

Podle svědků byl senior na personál nemocnice nepříjemný až hrubý. Co ho vedlo k nepochopitelnému činu, jasné stále není. Odmítl vypovídat. "Využili jsme právo nevypovídat, stížnost jsme si v současné době nepodali," informoval advokát obviněného muže Martin Hádek. Až to zdravotní stav podezřelého dovolí, bude převezen do vězeňské nemocnice na Pankráci.

 

 

Pacient, kterého střela zasáhla do hlavy, v sobotu večer zemřel. Podle jeho rodiny byl přitom na konci léčby. Druhý postřelený je mimo ohrožení života, zřejmě jen díky dvěma statečným sestrám. Ty teď po areálu nemocnice doprovází policie.

 

Nemocnice uvažuje o ocenění obou sestřiček. O zavedení například bezpečnostních rámů do nemocnic, jako tomu je například na ambulančních odděleních ve Velké Británii, se prý zatím u nás neuvažuje. "Budeme jednat s řediteli nemocnic, budeme se jich ptát na jejich názor, ale musím říct, že si neumím představit, že bychom tomuto mohli nějak systémově zabránit," uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

 

 

Podobné případy se přitom v českých nemocnicích už staly. V roce 2010 na psychiatrickém oddělení na pražském Karlově psychicky nemocný muž ukopal jiného pacienta. A ohrožení nejsou jen pacienti. Podle průzkumu se až 90 % zdravotníků někdy stalo terčem útoku pacientů nebo jejich doprovodu.

 

"Většinou je to napadení pěstí, napadení kopáním, nějaké facky, strčení, naražení na zeď, škrcení, pokousání do ruky," vypočítal Jaroslav Pekara z Aesculap Akademie. S výhrůžkami a nadávkami se setká ročně osm z deseti zdravotníků. Fyzické násilí zaznamenalo za rok 23 % lékařů.

Jan Mareš/epa TN.cz