Opustil vazbu

Soudkyně zapomněla muži prodloužit vazbu, jeho přítelkyni teď hlídá policie

Okresní soud
Zdroj: Profimedia
Ilustrační foto
Jan Pánik
Jan Pánik
Aktualizováno 19.10. 2019 16:54
Téma:

Chybou soudkyně se dostal z vazby na svobodu muž, který měl po hádce zaútočit nožem na svou partnerku. Ta následně musela být hospitalizována v nemocnici, nyní ji hlídají policisté na tajném místě.

Ukrajinec Vasil Z. měl v létě letošního roku napadnout nožem svou partnerku kvůli sporům o majetek, píše deník MF Dnes. Oba pak skončili v nemocnici, muž se totiž po útoku pokusil o sebevraždu. 

 

Soud ho následně poslal do vazby, kde byl až do tohoto pondělí. Kvůli chybě, kterou udělala soudkyně Okresního soudu pro Prahu-východ, z ní mohl jednoduše odejít. Během tří mesíců totiž musí soud vazbu prodloužit. Lhůta, kdy musí proběhnout tzv. vazební zasedání, však uplynula v pátek 11. října. 

 

Soudkyně si nepohlídala datum a jednání svolala až v pondělí 14. října. "Na chybu sama upozornila a neprodleně o tom uvědomila Krajské státní zastupitelství v Praze a předsedkyni zdejšího soudu. Nyní se prošetřuje pochybení, za jaké situace k němu došlo, zda to byla nepozornost soudkyně, nebo systémová chyba," potvrdila deníku mluvčí soudu Zuzana Steinerová.

 

 

Podle advokáta propuštěného Vasila Z. Štěpána Ciprýna jde o obrovskou procesní chybu. "Soudkyně si nepohlídala termín a můj klient tak musel být propuštěn," prozradil TN.cz. Podle jeho názoru nyní není možné vzít muže do vazby zpět. "Musely by nastat nějaké nové okolnosti, jako například ovlivňování svědků," dodal Ciprýn. 

 

Ženu, kterou měl muž napadnout, nyní hlídají policisté na tajném místě. Zda bude soudkyně za toto pochybení potrestána, rozhodne pravděpodobně až kárný senát. 

TN.cz