Vražda na Semilsku

Muž měl uškrtit provazem vlastní matku. U soudu dostal 13 let

Téma:

Na třináct let do vězení má jít podle krajského soudu v Hradci Králové František Žilka ze Semilska za vraždu vlastní matky. Začátkem roku ji měl ve společném bytě uškrtit provazem. On ale tvrdí, že vrah stále běhá na svobodě a ženu prý už našel mrtvou.

Soud dopoledne vyslýchal sousedy, kteří tvrdili, že soužití Žilky s matkou rozhodně nebylo ideální. Ta musela před svým synem mnohokrát údajně utéct a hledat přístřeší u známých.

 

Obžaloba ho viní, že 19. ledna pod vlivem alkoholu ženu napadl v bytě, ve kterém oba společně bydleli. Uškrtit ji měl provázkem a pitva navíc ukázala, že žena měla zlomená žebra i hrudní kost a dále utrpěla několik tupých ran v oblasti hlavy a klíční kosti.

 

V osudnou chvíli lidé v domě tvrdili, že slyšeli, jak se dvojice hádá. Žilka zburcoval sousedy, že matka nedýchá. Ti pak přivolali záchranáře. Oživit se pacientku nepodařilo a kriminalisté velmi brzy zjistili, že jde o vraždu.

 

 

Žilka se cítí nevinný a dnes u soudu řekl, že vrah stále musí být na svobodě a že v takovém stavu matku našel. Soudce mu ale neuvěřil a poslal ho na třináct let do vězení. Policisté obžalovaného znají dobře.

 

Jsou to čtyři roky, co mystifikoval záchranáře. Tvrdil, že se na jezu u řeky Jizery topí člověk. Topícího hledalo padesát lidí, ale ukázalo se, že si Źilka vše vymyslel. O dva měsíce později měl volat znovu. Tentokrát říkal, že chce někdo skočit z mostu. Podle sousedů pak byl v obci nějakou dobu klid, a to když si Žilka odpykával ve vězení jeden ze svých trestů.

vbo, Petr Brzek & Filip Pultar TN.cz