policejní vyšetřování

Muž měl ve sbírce stovky vypreparovaných brouků, kteří jsou ohrožení!

Martin Klícha
Martin Klícha
12.5. 2020 10:56
Téma:

Policie ukončila vyšetřování případu entomologa, který měl ve své sbírce více než 600 brouků z kategorie kriticky ohrožených, silně ohrožených a ohrožených zvláště chráněných druhů. Žádné povolení ale nevlastnil. V případě odsouzení mu nyní hrozí až tříleté vězení.

Muž (61) je vášnivým entomologem, sbíráním brouků se zabýval už od dětství. Na internetu ale nabízel k prodeji preparované brouky, kteří jsou chráněni zákonem o ochraně přírody a krajiny, neměl k tomu žádné povolení.

 

Policisté pak při následné prohlídce zajistili sbírku, která se řadí mezi největší v Evrope, bylo v ní na 280 tisíc brouků.

 

"Česká inspekce životního prostředí odborným zkoumáním ve sbírce našla více jak 600 chráněných brouků spadající do výše uvedených kategorií ochrany. Dále našla dva preparované exempláře brouků druhu Roháčovití - Dynastes Satanas, chráněné mezinárodní úmluvou CITES," sdělila mluvčí policie Iva Kormošová.

 

 

Vyšetřovatel z oddělení hospodářské kriminality ukončil vyšetřování návrhem na podání obžaloby. Muž byl obviněn z neoprávněného nakládání s chráněnými volně žijícími živočichy a planě rostoucími rostlinami.

 

"Entomologovi přesto, že některé chráněné brouky dostal, zdědil nebo je sbíral ne ze svého vlastního zájmu, ale vždy prý jako dokladový materiál související s průzkumem nějaké lokality, hrozí až tříleté vězení," doplnila Kormošová.

 

GALERIE: Muž sbíral chráněné brouky, které nabízel na internetu

1
/
5
Zdroj: Policie ČR
Muž sbíral chráněné brouky, které nabízel na internetu - 1

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz