štědrovečerní večeře

Muž musel na operaci kvůli kosti v krku! Další lidé měli žaludeční potíže

Hana Mikulková
Hana Mikulková
Publikováno 25. 12. 2019
Téma:

Štědrý večer pro některé lidi bohužel skončil návštěvou nemocnice, ať už kvůli popáleninám od oleje a svíček, nebo bolestem břicha. Tradičně museli lékaři řešit i rybí kosti zapíchnuté v krku. Jeden z pacientů dokonce musel kvůli tomu i na operaci.

Stoly prohýbající se pod množstvím jídla, smažené, tučné, sladké - a všeho hodně. Včera večer a ve středu během dne řešili lékaři na pohotovostech převážně bolesti břicha, žlučníku, zvracení a průjmy v důsledku nevhodných kombinací jídla a přejídání.

 

"V podvečer jsme zaznamenali nárůst telefonátů kvůli žaludečním potížím," řekl mluvčí záchranné služby Moravskoslezského kraje. Lékaři ale větší nárůst počtu pacientů očekávají i během středečního večera a čtvrtku. Na svatého Štěpána totiž pečenou kachnou nebo husou sváteční hody vrcholí.

 

"Ten nárůst zaznamenáváme už během dnešního dne a čekáme i během zítřejšího svátku, kdy klasicky přibývá ve velké míře zažívacích problémů," dodala mluvčí. "Když bych měl vzpomenou interní obory, tak tam bylo více těch případů dneska, než včera a byly to zažívací potíže...Spíš se jednalo o nějakou dietní chybu," řekl Jiří Havrlant, ředitel FN Ostrava.


A i o letošních Vánocích lékaři pacientům vyndávali kosti zapíchnuté v krku. Většině lidí zůstaly v mandlích, nebo v kořeni jazyka - jeden muž v Brně ale musel na operační sál. "Včera přišel na ORL pohotovost i muž, který měl kost zapíchnutou hodně hluboko, vedle vchodu do hrtanu a to už museli vzít muže na zákrok pod celkovou anestezií. Kost měřila čtyři centimetry," popsala Dana Liptovská z Fakultní nemocnice u svaté Anny.

 Celkově v Brně vyndali kost z krku osmi lidem, v Ostravě pěti a v Praze jednomu dítěti. "V jihlavské nemocnici jsme ošetřili šest pacientů s kostí v krku, polovina z nich byly děti, polovina dospělí," řekla Monika Zachariášová, mluvčí jihlavské nemocnice.

 

Podle lékařů ale byla štědrovečerní směna nakonec oproti jiným dnům klidnější. Daleko větší nápor pacientů očekávají záchranáři i pohotovosti až na Silvestra.
 

TN.cz