záchranná akce

Konec nadějí! Po 3 dnech vytáhli hasiči muže ze studny mrtvého

Hana Mikulková
Hana Mikulková, Petr Zelený
Aktualizováno 5.8. 2019 20:58

Muže, kterého ve Velkých Pavlovicích zavalila zemina při čištění studny, se nepodařilo zachránit. Hasiči po více než 50 hodinách vyprostili jeho bezvládné tělo. Při záchraně použili těžkou techniku a povolali i báňské záchranáře, zával byl ale příliš velký.

Mladého muže se od soboty pokoušeli zachránit ze studny jihomoravští hasiči. Ten se bohužel své záchrany nedožil. "Muže jsme vytáhli, ze strany záchranné služby byl konstatován exitus. Nyní balíme materiál," řekl krátce po sedmé hodině večer mluvčí hasičů Jaroslav Mikoška.

 

Jihomoravští hasiči v pondělí ráno na facebooku informovali, že zásah stále pokračuje - krátce po pondělním poledni to byly  přesně dva dny, co záchranáři na místě jsou. Kromě místních hasičů u studny pracovali i bánští záchranáři a také specialisté z hasičské základny ve Zbirohu, kteří přivezli sací bagr na odstraňování sutin.

 

"Momentálně jsme v hloubce asi deseti metrů a práce stále pokračují. Nemáme přesný údaj o hloubce studny, takže zásah může trvat ještě hodiny," řekl TN.cz v pondělí v 16 hodin mluvčí hasičů Jaroslav Mikoška.

 

Záchrana byla dlouhá i kvůli tomu, že každý metr studny, který se podařilo vyčistit, museli hasiči a bánští záchranáři důkladně zpevnit, aby se studna znovu nezasypala.  

 

 

Šlo o fyzicky a psychicky náročný zásah. Vyproštění bylo velmi komplikované. Mladík se podle odhadů hasičů nalézal zřejmě ve velmi nebezpečném prostředí - mezi stěnami studny, které byly nestabilní.

 

"Celou noc se hasiči snažili vyprostit, respektive dostat se k muži, který je zavalený ve studni," popsal už v neděli mluvčí hasičů Jan Dvořák. Prostor soukromého pozemku policie obehnala páskami.

 

Muž podle policie doplatil na to, že se rozhodl zanesenou studnu vyčistit. "Sestoupil do studny, z níž vyčerpal vodu. Chtěl tu studnu vyčistit. Odčerpáním vody se poškodila výztuž té studny a muž byl zavalen," popsal policejní mluvčí Bohumil Malášek.

 

 

Zpočátku záchranáři naznačovali, že muž mohl přežít ve vzduchové kapse. "Z našeho pohledu ta šance, že by pacient přežil, je v tuto chvíli minimální nebo bohužel, dá se říct, téměř nulová," řekla mluvčí záchranářů Hedvika Kropáčková.

 

Policie doporučuje, aby se lidé při údržbě studní kvůli vlastní bezpečnosti obrátili se žádostí o pomoc na profesionálního studnaře.

TN.cz