Dělají tajnosti

Muž narazil na poklad! Neznámé předměty zkoumají archeologové

Neznámý předmět
Zdroj: zpravy@nova.cz
Téma:

Na dva neznámé předměty narazil muž při nedělní procházce. Vzhledem k tomu, že mohou být vzácné, obrátil se proto na archeology. Ti místo nálezu odmítají prozradit. Fotografie nalezeného "pokladu" však muž zaslal redakci TN.cz.

Štěstí se usmálo na muže, který při procházce lesem narazil na dva neznámé předměty. Ti už zkoumají, zda jde o vzácnost. Vzhledem k tomu, že může být podobných předmětů na místě více, odmítl muž i archeologové oznámit místo nálezu.

 

Jeden z předmětů připomíná koně, může tak jít o úlomek nějaké sochy. Druhý nález vypadá jako lžíce nebo podobný nástroj. Podle nálezce mohou být z bronzu. Z jaké doby předměty pochází, zatím nikdo neprozradil.

 

Sdílnější byli výzkumníci z Archeologického ústavu AV ČR, kteří zkoumali krajinu před výstavbou silnice u Slaného. Od srpna 2018 do května 2019 tam totiž probíhal jeden z nejrozsáhlejších archeologických výzkumů na území Čech. Ten odhalil sídlištní i pohřební nálezy z posledních pěti tisíců let působení člověka.

 

GALERIE: Muž možná našel poklad

1
/
2
Zdroj: zpravy@nova.cz
Neznámý předmět - 2

 

"Ačkoli jsme provedli pečlivé vyhodnocení všech starších nálezů z celé oblasti, na které navázaly povrchové sběry a geofyzikální průzkum ještě před samotným začátkem stavby, šlo o časově a co do kvantity a rozmanitosti nálezů náročný výzkum," říká vedoucí výzkumu Drahomíra Malyková z pražského Archeologického ústavu AV ČR.

 

 

Na bezmála třinácti kilometrech se podařilo během pouhých deseti měsíců odhalit téměř dva a půl tisíce předmětů. "Jde o pravěké jámy, pece, hroby s kremací či kostrou, pozůstatky rozličných staveb, včetně náhonu z první pol. 16. století," vysvětlují archeologové.

pan TN.cz