odměna ho nemine

Muž našel v lese zlatý poklad. Mince teď lidé mohou obdivovat v muzeu

Mince nalezené v lesích na Zlínsku
Zdroj: TN.cz
Po výstavě pojedou mince na expertizu
Kateřina Sejková
Kateřina Sejková
16.7. 2020 13:50
Téma:

Zlínské muzeum ve čtvrtek odpoledne zahajuje výstavu zlatých a stříbrných mincí, které našel amatérský archeolog Tomáš uprostřed lesů na Zlínsku. Po skončení výstavy mince poputují na expertizu, kde bude vyčíslena jejich hodnota. Poté se nálezce konečně dočká zasloužené odměny.

Poklad, který koncem května našel v lesích Hostýnských vrchů amatérský archeolog Tomáš, bude nyní moci obdivovat i veřejnost. Od 17. července do 2. srpna budou mince vystavené v rámci výstavy Příběh železa v Muzeu jihovýchodní Moravy ve Zlíně. Zahájení vernisáže proběhne již ve čtvrtek 16. července v 16:00 hodin.

 

Po skončení výstavy zlaté a stříbrné mince poputují z muzea pryč na expertizu, aby se vyčíslila jejich historická i fyzická hodnota. Čeká je tak například zvážení, aby experti zjistili, kolik je v nich kovu.

 

Teprve poté se Tomáš dočká zasloužené odměny. "Výše odměny se bude odvíjet právě od té hodnoty mincí. Krajský úřad rozhodne, jestli nálezce dostane 10 procent z té fyzické nebo historické hodnoty. Hejtman Zlínského kraje ale potvrdil, že nálezné určitě dostane," sdělila TN.cz vedoucí obchodního oddělení muzea Silvie Lečíková.

 

 

Amatérský archeolog Tomáš našel v lesích Hostýnských vrchů hned dva poklady. Ten první obsahoval 74 zlatých mincí. Pracovníci muzea na místě nálezu posléze našli další tři zlaté dukáty. Nedlouho poté našel Tomáš další nádobku, ve které se nacházelo 49 zlatých a stříbrných mincí. Druhý poklad byl přitom zakopaný jen nedaleko od místa, kde se ukrýval ten první.

 

"Zlaté a stříbrné mince z období 16. a 17. století byly nejspíše uloženy do země v průběhu neklidných časů třicetileté války. Je velmi pravděpodobné, že mince, představující v tehdejší době jistě značnou hodnotu, patřily jedinému majiteli, který svůj "poklad" ukryl z bezpečnostních důvodů na dvou různých místech," uvedlo muzeum.

 

GALERIE: Mince nalezené v lesích na Zlínsku

1
/
15
Zdroj: TN.cz
Mince nalezené v lesích na Zlínsku - 1

Související témata:
TN.cz