Neuvěřitelný nález

Muž objevil na půdě obraz, bylo to ztracené dílo za miliardy

Nalezený obraz mistra Caravaggia
Zdroj: Profimedia
Nalezený obraz mistra Caravaggia

Až za v přepočtu téměř čtyři miliardy korun se může na aukci prodat ztracený obraz italského mistra Caravaggia, který jeden Francouz našel na půdě svého domu v Toulouse. Obraz zachycující výjev z Bible byl ztracený od konce 17. století!

Když dražiteli umění Marcu Labardemu zavolal jeho přítel z Toulouse, že na půdě našel zajímavý obraz, netušili oba muži, jaký poklad dům skrýval. Fotografii poslal Labarde svému známému Ericu Turquinovi, který se živí oceňováním umění.

 

Po pěti letech se chystá dražba obrazu, který se podařilo zrestaurovat. Na půdě byl přitom pokrytý prachem a poškozený zatékající vodou. Londýnská galerie věří, že za obraz dostane 150 milionů euro, tedy v přepočtu bezmála 4 miliardy korun!

 

Turquin totiž zjistil, že obraz je ztraceným dílem italského mistra Caravaggia pojmenovaný Júdit a Holofernes. Mistr namaloval scénu z Knihy Júdit zachycující, jak Júdit z obleženého města svedla asyrského generála Holofernese a následně ho v jeho stanu podřízla, aby zachránila své město.

 

Obraz má podle Turquina komplikovanou historii. Namalován byl po útěku Caravaggia z Říma v neapolském exilu. "Caravaggio byl ke konci života temnější a zasmušilejší. Stal se víc extrémním," citoval Turquina web televize CNN.

 

 

Dopátrávat historii obrazu byla skutečná detektivní práce. Turquin našel dva dopisy z roku 1607, kde umělec dílo popisuje. Pak objevil zmínku ve vůli prodejce umění a malíře Louise Finsona, který vytvořil i kopii obrazu, a poslední zmínka je z inventáře majetku Finsonova společníka Abrahama Vincka z roku 1619. Obraz byl zřejmě ještě vystaven v Antverpách v roce 1689. "Co se s ním po roce 1689 stalo, už nevíme," dodal Turquin.

 

Na to, jak je starý, je obraz mimořádně dobře zachovalý. Nálezci doufají, že po něm skočí některá galerie. Však je známo jen 65 děl Caravaggia, nalezený obraz Júdit a Holofernese je 66. obrazem italského umělce.
 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata:
vbo TN.cz