Středočeský kraj

Dostal žihadlo a zastavil se mu oběh! Svědci ho naštěstí zachránili

Muž po bodnutí hmyzem upadl do anafylaktického šoku
Zdroj: ZZS Středočeského kraje
Vondřichová
Kristýna Vondřichová
Publikováno 9. 6. 2020
Téma:

Za svůj život vděčí muž z Týnce nad Labem duchapřítomnosti kolemjdoucích. V pondělí dopoledne totiž po bodnutí hmyzem dostal anafylaktický šok. Trojice lidí, kteří byli v tu dobu poblíž, mu okamžitě poskytla první pomoc a zavolala záchranku.

Sami záchranáři ocenili snahu trojice z Kolínska. Muži šlo totiž o život. Není jasné, zda o své alergii na hmyzí žihadla věděl, nebo se jednalo o jeho první podobnou reakci. Po bodnutí však dostal šok a nebýt včasné první pomoci, nepřežil by.

 

"Dopoledne kolínské posádky vyjely na pomoc muži, u kterého se po bodnutí hmyzem rozvinul anafylaktický šok, jenž skončil zástavou oběhu. Naštěstí přítomní zachovali chladnou hlavu a ve třech byli schopni provádět u muže kvalitní resuscitaci, ve které pokračovaly po příjezdu posádky," popsali na svém facebooku středočeští záchranáři.

 

 

Muži podali adrenalint, čímž se podařilo obnovit jeho životní funkce. Do spádové nemocnice putoval již stabilizovaný. "Většinou lidé už ví, že mají tenhle problém, a nosí u sebe adrenalin. Takže je možné jim ho aplikovat, nebo si ho aplikují sami. V případě, že nemají, tak dobře ví, že už je zle a že musí okamžitě volat záchranku," popsala mluvčí středočeských záchranářů Petra Effenbergerová.

 

U podobných záchvatů, pokud jde o silnější otoky krku, které brání či úplně znemožňují dýchání, je třeba dle Effenbergerové zavolat pomoc co nejdříve. Totéž platí v případě, že se jedná o první takový šok.

 

 

Jak poznáte alergickou reakci a anafylaktický šok

V místě vpichu se dle záchranářů objeví větší otok a dotyčnému po těle naskáčou červené skvrny. To vše provází svědění, pocení, pocity na omdlení, křeče a pokles krevního tlaku. Takovému člověku se hůře dýchá, může nastat záchvat podobný astmatickému. Anafylaktický šok vede k bezvědomí a může skončit i zástavou srdce.

 

 

První pomoc při bodnutí hmyzem

Pokud vás nebo někoho ve vašem okolí bodne včela, vosa či jiný hmyz, pamatujte, že otok v místě, kam jste dostali žihadlo, je naprosto běžný. Podle odborníků pomáhá místo vpichu chladit a potřít mastí s obsahem antihistaminik (látek účinným proti alergenům), kterou lze snadno pořídit v lékárně. Alergici by měli dbát na to, aby však vzali své léky, ať už jde o tablety, injekce, čípky nebo EpiPen, kterým si aplikují adrenalin.

 

Pokud se bodnutí objeví v ústech nebo na krku, pomůže studený obklad a cucání ledu, případně zmrzliny. Pokud je žihadel či bodnutí ovšem víc, je třeba vždy volat záchranku, i když osoba, která je poštípaná, není alergik.

TN.cz