Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 14.1. 2019 17:42
Na charitativní akci

Primátor Gdaňsku zemřel po útoku nožem. Bodl ho politický oponent

Zdroj: TV Nova

Primátor polského Gdaňsku Pawel Adamowicz podlehl v nemocnici vážným zraněním. Bylo mu 53 let. V neděli večer ho na dobročinné akci pobodal zřejmě 27letý muž. Podle polských médií šlo o jeho politického oponenta, policie ho zadržela.

Na primátora zaútočil pachatel při jeho projevu na tradiční charitativní akci. Kolem osmé večer na pódium vtrhnul muž, který Adamowicze několikrát bodnul. Podle médií nůž zasáhnul srdce a břišní dutinu, jedna rána měla také přerušit aortu, píše portál TVN24. Na následky svých zranění v pondělí zemřel.

 

Adamowicze odvezli záchranáři do nemocnice, kde podstoupil pětihodinovou operaci. "Pacient žije. O všem rozhodnou následující hodiny," řekl v neděli novinářům lékař Tomasz Stefaniak. Primátorův stav byl vážný, jeho zranění popsal lékař jako těžká.

 

Podle zatím nepotvrzených zpráv museli záchranáři Adamowicze resuscitovat hned na pódiu a poté ještě jednou na operačním sále. Policisté mezitím zadrželi 27letého obyvatele Gdaňsku, který byl už v minulosti odsouzen za ublížení na zdraví.

 

 

Média informují, že podezřelým je Stefan W. Při útoku podle svědků křičel, že byl během vlády Občanské platformy, kterou byl Adamowicz členem, neprávem vězněn. Primátora měl pobodat 15centimetrovým vojenským nožem, v pondělí by měl být obviněn z pokusu o vraždu.

 

Adamowicz byl primátorem Gdaňsku od roku 1998, pošesté byl do této funkce zvolen loni v listopadu. V 80. letech byl součástí protikomunistického odborového svazu Solidarita, který v přístavním městě vznikl. Byl považován za liberála, podporoval například boj za práva sexuálních menšin a loni se zastal i místní židovské komunity poté, co na gdaňskou synagogu zaútočili vandalové.

 

Jménem Gdaňsku nabízel péči syrským dětem zraněným během války, za což obdržel od nacionalistické organizace Všepolská mládež dopis, který oni sami nazvali "politická výhružka smrtí".

 

Za Adamowiczova vedení byla v jižní části města v roce 2011 přejmenována jedna z ulic po někdejším československém a českému prezidentovi na třídu Václava Havla.

 

Babiš je z vraždy Adamowicze zděšený

 

Premiér Andrej Babiš (ANO) je zděšený z vraždy gdaňského primátora Pawla Adamowicze. Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) ji odsoudil jako hanebný čin a označil za tragédii. Oba vyjádřili soustrast rodině zavražděného i Polsku. Čin odsuzují i čeští opoziční politici.

 

Babiš se o činu dozvěděl při návštěvě Singapuru. "Upřímnou soustrast rodině a všem blízkým. Jsem zděšený, že se něco podobného stalo v Polsku. Tyhle šílené věci nikdy nepochopím," napsal na twitteru.

 

 

Petříček v anglicky psaném příspěvku vyjádřil soustrast polskému národu. "Smrt gdaňského primátora Pawla Adamowicze je velká tragédie nejen pro Gdaňsk a Polsko, ale pro celou Evropu a její občany. Je třeba jasně říct, že všichni bez ohledu na rozdílné politické názory odsuzujeme tento hanebný čin," uvedl.

 

Vraždu polského primátora odsoudil také předseda občanských demokratů Pter Fiala, místopředseda KDU-ČSL Marian Jurečka a místopředseda Starostů Vít Rakušan.

 

 

epa, pan tn.cz / ČTK