Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 21. 8. 2018
Musel do nemocnice

Muž přežil otravu novičokem, teď oslepl! Měsíc po vyléčení

Otrávení Britové novičokem
Zdroj: facebook
Dawn na otravu novičokem zemřela, Charlie ale přežil

Brit Charlie Rowley musel být v pondělí převezen do nemocnice poté, co ztratil zrak. Ze stejné nemocnice ho přitom lékaři před měsícem propustili, z otravy novičokem se zotavil. Podle prvotních informací oslepnutí nesouvisí s nervově paralytickou látkou.

"Mluvil jsem s ním a říkal, že snad dočasně ztratil zrak, nic neviděl," popsal pro portál Daily Mail Charlesův bratr Matthew Rowley. 45letého muže odvezli záchranáři do nemocnice v Salisbury, odkud byl přesně před měsícem propuštěn.

 

Lékaři Charlieho umístili na JIP, je ve vážném stavu. Přestože si odborníci nemohou být jistí, dokud nemají výsledky všech testů, ztráta zraku by podle nich neměla souviset s novičokem, kterým byl muž na konci června otráven.

 

Zatímco Charlie se z kómatu, do kterého po otravě upadl, probral po deseti dnech, jeho partnerka neměla takové štěstí. Dawn Sturgessová zemřela v polovině července. Policisté její smrt vyšetřují jako vraždu, možného viníka ale zatím nemají.

 

 

Pár se zřejmě otrávil tekutinou, která byla v malé lahvičce. Charlie ji považoval za parfém, proto ji dal Dawn jako dárek. Žena si kapalinu nacákala na zápěstí, za čtvrt hodiny se jí udělalo špatně. Charles se pravděpodobně otrávil, když lahvičku předával.

 

Stejně jako britská dvojice se u Salisbury nervově paralytickou látkou otrávil bývalý ruský agent Sergej Skripal a jeho dcera Julija. Oba přežili, situace ale vyvolala mezinárodní krizi. Velká Británie totiž z otravy obvinila Rusko, které nařčení odmítlo.

Podívejte se na reportáž:

 

epa TN.cz
Reklama