Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Václavské náměstí

V Praze se zapálil muž (54). Policie vyloučila politický protest

Zdroj: TV Nova

Muž, který se v pátek odpoledne zapálil na Václavském náměstí, zžejmě neměl politický motiv. Novinářům to řekla policejní mluvčí Andrea Zoulová. Čtyřiapadesátiletý muž se polil hořlavinou a zapálil v horní části Václavského náměstí. Utrpěl popáleniny na 30 % těla.

Policisté potvrdili, že se v horním části Václavského náměstí v Praze pokusil upálit muž narozený v roce 1964. Podle svědků se kolem 15:00 polil hořlavinou a poté se zapálil. Uhasili ho kolemjdoucí, poté si ho do péče převzali policisté a záchranáři.

 

Podle policistů má muž popálené ruce a obličej. "Záchranáři pacienta s popáleninami na cca 30 % těla uvedli do umělého spánku a se zajištěnými dýchacími cestami transportovali do Fakultní nemocnice Královské Vinohrady," uvedli záchranáři na twitteru.

 

"Pacient byl převezen na kliniku popáleninové medicíny, v tuto chvíli o něj pečuje tým lékařů," řekla ČTK mluvčí vinohradské nemocnice Jana Roubalová bez dalších podrobností.

 

18

GALERIE: Václavské náměstí Muž se v Praze polil hořlavinou a zapálil!

Zdroj: AKTU.cz

Muž se v Praze polil hořlavinou a zapálil! - 1

Hodnocení:

 

Zaměstnankyně nedaleké kavárny popsaly, že viděly, jak se hořícího člověka snaží lidé hasit s použitím oblečení, pak si do kavárny přiběhli pro hasicí přístroj. Další svědek řekl novinářům, že dotyčného muže viděl ještě předtím, než se zapálil. Podle svědka stál před sochou svatého Václava s cedulí s nápisy a něco říkal.

 

 

Podle svědka stál před sochou svatého Václava s cedulí s nápisy a něco říkal. Žena, která se podle svých slov s dalšími čtyřmi lidmi podílela na hašení, novinářům řekla, že muž byl určitě Čech a vypadal jako bezdomovec. Podle zápachu se polil benzinem, shořely mu vlasy. Proč to udělal, žena neví.

 

U sochy svatého Václava jsou stopy po hasicím prášku, leží tam také ohořelé oděvy a kanystr s nějakou tekutinou. Místo je obehnané policejní páskou, jsou tam desítky policistů a nikoho tam nepouštějí. Policisté také odklonili dopravu do ulice Krakovská.

Podívejte se na video natočené chvíli po události:

 

"Okolnosti události i motiv jednání jsou předmětem dalšího vyšetřování. Kriminalisté spolupracují s vyšetřovatelem hasičů," sdělili policisté na twitteru. "Na žádost policie byla na místo přivolána i naše chemická jednotka, která zjistí, o jakou hořlavinu přesně šlo," řekl mluvčí hasičů Martin Kavka novinářům.

 

 

Ve středu uplynulo 50 let od sebeupálení studenta Jana Palacha. Polil se benzinem a zapálil ve stejných místech na Václavském náměstí. Chtěl vyburcovat národ z pasivního přístupu k politické situaci a především sovětské okupaci. Zemřel po třech dnech v nemocnici.

 

Naposledy se na Václavském náměstí v březnu 2003 upálil 19letý Zdeněk Adamec z Humpolce. Udělal tak na protest proti "takzvanému demokratickému systému", jak uvedl v dopise, který po sobě zanechal. Nadepsal ho Akce Pochodeň 2003 a odkazoval právě na činy Jana Palacha a Jana Zajíce.

epa tn.cz / ČTK