u soudu

Čech si měl objednat jed na zabití stovek lidí. Odhalila ho FBI

Téma:

Krajský soud ve Zlíně dnes rozhodoval o muži z Uherského Hradiště. Ten si měl na přelomu let 2017 a 2018 objednat prudké jedy. Obžaloba ho viní z přípravy teroristického útoku. Českou policii na něj upozornila americká FBI.

Muž si jedy objednal ze Spojených států amerických. Použil k tomu nelegální část internetu označovanou jako darknet.

 

Prudké jedy Dimethyl rtuť a Abrin zabalil dodavatel do dětských hraček. Jejich množství bylo takové, že by dokázalo zabít stovky lidí. Podle obžaloby muž plánoval také pořídit si plastickou trhavinu. K tomu už se nedostal.

 

Na objednávku upozornila českou policii americká FBI. I díky tomu pachatel nakonec dostal jiné tekutiny. Po doručení í objednávky do Česka je totiž policie vyměnila za neškodné látky. Muže zadržela po několika dnech, kdy údajné jedy přechovával.

 

 

Žaloba viní muže z přípravy teroristického útoku. Podle obhajoby chtěl ale muž jedy použít k sebevraždě. Tu už dříve sám několikrát zmiňoval. Obžalovaný u soudu na vlastní žádost nebyl. Trpí psychickou poruchou a podle odborníků má sklony k agresivitě. Navíc je momentálně ve vězení kvůli dříve spáchanému únosu.

 

Hlavní líčení má pokračovat příští týden. Za přípravu teroristického činu hrozí obžalovanému až 15 let vězení.

Související témata:
Petr Bača, drz TN.cz