Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

obří úroky

Muž si půjčil 25 tisíc, zaplatit měl skoro milion. Soud vydal verdikt

Exekuce
Zdroj: Getty Images, Profimedia.cz
Ilustrační foto

Muž si před lety půjčil 25 tisíc korun, po letech ale musel vrátit téměř milion. Obecné soudy exekuci odmítly zastavit, přestože si muž stěžoval, že je částka nepřiměřeně vysoká. O konečném verdiktu nakonec rozhodl Ústavní soud.

Až k Ústavnímu soudu se dostal případ muže, který si v roce 2009 půjčil 25 tisíc. Součástí smlouvy bylo, že pokud nevrátí peníze včas, bude muset platit úrok z prodlení ve výši 1 % denně. K vymožení této povinnosti proti němu byla vedena exekuce, která narostla do obřích rozměrů.

 

"V důsledku nepřiměřené a neústavní výše úroku z prodlení je po něm v současnosti požadováno více než 900 tisíc korun," uvedl Ústavní soud. Kvůli obří částce se muž obrátil na soudy, aby zastavily exekuci jako nepřípustnou. Ani Městský soud v Praze, ani Obvodní soud pro Prahu 4 mu ale nevyhověly.

 

Obecné soudy uvedly, že nejsou oprávněny přezkoumávat správnost exekuce, ani její částku. Ústavní soud je ale jiného názoru. Už dříve rozhodl, že úroky z prodlení, které naprosto překročí únosnou mez, jsou protiústavní. V případě nepřiměřené výše jsou podle něj obecné soudy přímo povinny exekuci zastavit.

 

 

Pokud tedy exekuce nafoukne úroky do enormních rozměrů, právo je na straně dlužníka - nelze po něm tuto částku vymáhat. Sjednání takových úroků podle Ústavního soudu dokonce představuje zneužití práva.

 

"V těchto případech je třeba, aby obecné soudy v exekučním řízení poskytly soudní ochranu tak, že se vymáhání nepřiměřené výše úroků zastaví, a zajistí tak spravedlivou rovnováhu při ochraně majetku dlužníka i věřitele," uvedl Ústavní soud.

 

Obecným soudům tudíž zadal úkol stanovit takové úroky z prodlení, které budou přiměřené. Zbytek exekuce budou muset zastavit.

sei TN.cz