obří úroky

Muž si půjčil 25 tisíc, zaplatit měl skoro milion. Soud vydal verdikt

Exekuce
Zdroj: Getty Images, Profimedia.cz
Ilustrační foto
Téma:

Muž si před lety půjčil 25 tisíc korun, po letech ale musel vrátit téměř milion. Obecné soudy exekuci odmítly zastavit, přestože si muž stěžoval, že je částka nepřiměřeně vysoká. O konečném verdiktu nakonec rozhodl Ústavní soud.

Až k Ústavnímu soudu se dostal případ muže, který si v roce 2009 půjčil 25 tisíc. Součástí smlouvy bylo, že pokud nevrátí peníze včas, bude muset platit úrok z prodlení ve výši 1 % denně. K vymožení této povinnosti proti němu byla vedena exekuce, která narostla do obřích rozměrů.

 

"V důsledku nepřiměřené a neústavní výše úroku z prodlení je po něm v současnosti požadováno více než 900 tisíc korun," uvedl Ústavní soud. Kvůli obří částce se muž obrátil na soudy, aby zastavily exekuci jako nepřípustnou. Ani Městský soud v Praze, ani Obvodní soud pro Prahu 4 mu ale nevyhověly.

 

Obecné soudy uvedly, že nejsou oprávněny přezkoumávat správnost exekuce, ani její částku. Ústavní soud je ale jiného názoru. Už dříve rozhodl, že úroky z prodlení, které naprosto překročí únosnou mez, jsou protiústavní. V případě nepřiměřené výše jsou podle něj obecné soudy přímo povinny exekuci zastavit.

 

 

Pokud tedy exekuce nafoukne úroky do enormních rozměrů, právo je na straně dlužníka - nelze po něm tuto částku vymáhat. Sjednání takových úroků podle Ústavního soudu dokonce představuje zneužití práva.

 

"V těchto případech je třeba, aby obecné soudy v exekučním řízení poskytly soudní ochranu tak, že se vymáhání nepřiměřené výše úroků zastaví, a zajistí tak spravedlivou rovnováhu při ochraně majetku dlužníka i věřitele," uvedl Ústavní soud.

 

Obecným soudům tudíž zadal úkol stanovit takové úroky z prodlení, které budou přiměřené. Zbytek exekuce budou muset zastavit.

Související témata:
sei TN.cz