Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

pokus o vraždu

Jeden z pacientů, které postřelil muž v nemocnici, zemřel!

Vážně nemocný muž vytáhl v pátek večer v nemocnici na pražských Vinohradech pistoli a začal střílet po dalších pacientech na pokoji. Jeden z nich zranění podlehl, druhého se podařilo stabilizovat. Útočník byl obviněn z pokusu o vraždu, policisté navrhnou jeho vzetí do vazby.

Střelba začala přibližně ve 23 hodin v pavilonu hematologie Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. 74letý pacient s onkologickým onemocněním postřelil ze své legálně držené zbraně dva o něco mladší muže, kteří s ním leželi na pokoji.

 

Jeden z nich, 65letý muž, boj o život po několika hodinách prohrál, další je podle lékařů ve stabilizovaném stavu. Informoval o tom portál Blesk.cz. Podle zdroje ČTK muž dva spolupacienty, kteří mu vadili, střelil do hlavy. Ten, který přežil, měl při incidentu štěstí, neboť útočník střílel pod takovým úhlem, že se střela odrazila od lebky, uvedl zdroj.

  

Pistoli střelci pohotově sebraly zdravotní sestry. Vzápětí pavilon obsadili policisté. "Policisté vyjížděli ve 23 hodin do vinohradské nemocnice v Praze k nahlášené střelbě na hematologické klinice. Podle prvotních informací jeden z pacientů postřelil dva pacienty, kteří s ním leželi na pokoji. Útočník je zadržený a na místě nyní pracují kriminalisté," sdělila policie na svém twitterovém účtu.

 

GALERIE: Střelba v pražské nemocnici

1
/
5
Zdroj: TN.cz
Proč? Motiv šíleného činu vyšetřují policisté

 

Případ si převzali kriminalisté specializující se na vyšetřování nejzávažnějších násilných trestných činů. Objasňují mimo jiné motiv mužova činu. Ten kvůli své vážné nemocni musel zůstat na hematologii, ovšem pod policejním dohledem.

 

 

Muž byl obviněn z pokusu o vraždu a policisté navrhnou, aby byl vzat do vazby. Vypovídat střelec podle mluvčího policie odmítl. Mluvčí nemocnice se vzhledem k tomu, že se událost stále vyšetřuje, nechtěla incident podrobněji popisovat. "Sestry byly velmi statečné," uvedla pouze.

 

Případy vážného napadení ostatních pacientů nebo personálu nemocnic jsou v ČR spíše ojedinělé, měly už ale i tragické následky. V lednu 2010 dokonce šestatřicetiletý muž, hospitalizovaný na psychiatrické klinice v Praze na Karlově kvůli maniodepresivnímu stavu, zkopal a usmrtil jiného pacienta. Soud mu později nařídil ochrannou ústavní léčbu.

 

Úmrtím, v tomto případě útočníka, skončil v listopadu 2015 také případ, kdy ve Fakultní nemocnici v Olomouci psychicky nemocný muž surově napadl sanitáře. Zemřel poté, co jej zpacifikovali policisté s použitím paralyzéru.

 

 

České nemocnice v minulosti zažily také případy střelby, vesměs ovšem bez vážnějších následků. V září 2005 agresivní muž zaútočil v táborské nemocnici na přivolané policisty. Z opasku jednomu vytrhl služební zbraň a šestkrát z ní vystřelil. Nikdo nebyl zraněn.

 

Bez zranění skončily i dva další případy z roku 2014, ve kterých hrála roli střelná zbraň. Nejprve v červnu střílel pacient ostravské fakultní nemocnice, který zbraň sebral pracovníkovi ochranky, podruhé pak v září jen vyhrožoval se zbraní v ruce opilý muž v pražské střešovické nemocnici.

TN.cz