Měla zranění mozku

Muž téměř ubil partnerku. Případů domácího násilí neubývá

Josef Svoboda
Josef Svoboda
Aktualizováno 23.8. 2019 22:34
Téma:

Počet případů domácího násilí, při kterých jde hlavně ženám o život, se dlouhodobě nedaří snižovat. Každý měsíc policisté vykážou ze společné domácnosti zhruba stovku násilníků. V Brně dokonce žárlivec bil svoji ženu tak dlouho, až skončila v kómatu.

Státní zástupce obvinil násilníka z pokusu o vraždu. Svoji partnerku málem ubil holýma rukama. Utrpení trvalo pět hodin.

 

Podle státního zástupce Petra Bejšovce utrpěla žena řadu zranění. Bez okamžité lékařské pomoci by ale zranění mozku, které bylo nejvážnější, bylo smrtelné.

 

Když útočník zjistil, že žena se nehýbe, v klidu vyrazil do trafiky pro cigarety. Umírající zachránila kamarádka, která přivolala pomoc.

 

Útok byl podle znalců tak brutální, že žena přežila jen díky rychlému zákroku lékařů. Na těle jí napočítali třicet ran.

 

Násilník se vymlouval, že byl v době útoku pod vlivem alkoholu. Soudce mu nakonec přiznal jedinou polehčující okolnost - že jeho oběť přežila. Dostal 16 let vězení. Obhájce Karel Schelle prozradil, že svému klientovi doporučí, aby se proti rozsudku odvolal.

 

 

O domácím násilí se v posledních letech hodně mluví, ale příliš to nepomáhá. Statistiky ukazují, že 100 násilníků každý měsíc oficiálně vykážou ze společného obydlí policisté. To je ale pouhá špička ledovce - napadení od partnera zažila každá šestá žena. Na týrání často upozorní až její blízcí.

 

"Maminka, tatínek, babička, dědeček. Volají k nám do poradny, že mají pocit, že se třeba u jejich blízkých něco děje," řekla pro TV Nova Monika Jelínková z Bílého kruhu bezpečí.

 

 

V poslední době narůstá počet domácích útoku dětí vůči rodičům a výjimkou už nejsou ani muži, kteří hlásí napadení od své partnerky.

 

"Do mě tloukla tou paličkou a tloukla mě tak dlouho, že jsem zůstal ležet," popsal své napadení partnerkou Rudolf Schubert.

 

Podle psychologů je spouštěčem násilí nejčastěji alkohol, drogy, anebo žárlivost.

Související témata:
vbo TN.cz