Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 28.5. 2018 20:20
záplavy v marylandu

Muž uvízl uprostřed rozbouřeného živlu. Smrti unikl jen o vlásek

Zdroj: APTN

Americký stát Maryland sužují mohutné záplavy. Pod vodou se ocitlo i okolí největšího tamního města Baltimoru. Na některých místech dosáhla hladina až k prvním patrům budov. Záplavy, způsobené prudkými lijáky, se zatím obešly bez obětí na životech. Ve městě ale platí stav nouze.

Ulice historického města Ellicott City nedaleko marylandského Baltimoru připomínají rozbouřený říční tok. Prudký proud s sebou strhává vše, co mu stojí v cestě. V domech, kolem kterých se valí, drží už podruhé za poslední dva roky tamní obyvatele jako rukojmí.

 

Úřady vyhlašují stav nouze. Obyvatelům zasažených čtvrtí radí, aby se pohybovali ve vyšších patrech, aby k nim záchranáři a hasiči měli v případě nouze co nejsnadnější přístup.

 

Mohutné povodně ve městě způsobila bouře doprovázená prudkými lijáky. Podobně intenzivní průtrž mračen v roce 2016 nepřežili dva lidé. Letošní záplavy se ale zatím obešly bez obětí - možná i proto, že úřady včas varovaly obyvatele, aby nevycházeli ven a nepoužívali dopravní prostředky.

 

 

Zahraničními médii přesto proletěla momentka muže, který se obklopený rozbouřeným živlem zoufale snaží dostat do bezpečí. Z prakticky bezvýchodné situace se dostal na poslední chvíli jen díky duchapřítomnosti záchranářů.

 

Nejhorší mají obyvatelé města už údajně za sebou. Podle předpovědi meteorologů by ale v oblasti mohlo pršet i v následujících hodinách.

mom/Petra Matýsková TN.cz