Náročná záchrana

Muž v Praze spadl do světlíku. Hasiči se k němu probourávali skrz zeď

Vondřichová
Kristýna Vondřichová
Aktualizováno 14.1. 2020 18:29
Téma:

Pražští hasiči vyráželi v úterý kolem čtvrt na dvě odpoledne k obzvlášť obtížnému zásahu. V jednom z domů na Národní ulici se zřítil do světlíku muž. Vzhledem k úzkému prostoru nebylo možné se k němu spustit přímo a hasiči si na cestě k muži museli pomoci bouracím kladivem. Zraněného vyprošťovali téměř hodinu.

Podle informací policie 42letý muž do světlíku spadl šachtou ze šestého patra. Z jakého důvodu se tak stalo, policisté vyšetřují. Kolem půl třetí odpoledne byl ze světlíku vyproštěn a předán do péče lékařů.

 

Kvůli extrémně úzkému prostoru neměli hasiči šanci muže vytáhnout ven bez použití těžké techniky. Návštěvníka světlíku poté lezci vyzvedli do zvýšeného přízemí a přesunuli do sanitky.

 

 

Do přízemní části světlíku se dostávali bouracím kladivem. "Ten prostor byl tak nepřístupný, že prostě nešlo toho člověka vyprostit zase zpátky cestou, kudy spadl. Museli jsme se k němu probourat světlíkem. Na místo jsme si vyžádali ještě speciální techniku, tzv. bourací kladivo, kterým jsme do světlíku udělali otvor a tím jsme osobu vyprostili a předali ke kontrole zdravotnické záchranné službě," řekl mluvčí hasičů Martin Kavka.

 

GALERIE: Záchrana muže ze světlíku

1
/
10
Zdroj: HZS Praha
Záchrana muže ze světlíku - 2

 

"Na místo vyjížděla lékařská a záchranářská posádka. Dvaačtyřicetiletého muže záchranáři vyšetřili a naštěstí jen s povrchovými poraněními transportovali do Motolské nemocnice," informovala mluvčí záchranářů Jana Poštová.

 

 

Vyprošťovací práce trvaly téměř hodinu, právě z toho důvodu, že před samotným vyzvednutím zraněného bylo třeba probourat část zdi. "Světlíky obvykle končí u paty schodiště domu a vedou podél něj. Nemívají okénko úplně v přízemí, mezi přízemím a nejbližším dalším oknem tak může být i třímetrová hloubka, která končí na stejné úrovni jako přízemí domu," vysvětlil Kavka.

 

Světlík je obvykle tak úzký, že když tam spadne člověk, doslova ho "zacpe" a není způsob, jak ho stejnou cestou dostat ven. Pokud by se ke člověku ve světlíku spustil hasič, neměl by žádný manévrovací prostor a žádnou možnost, jak dotyčného bezpečně upevnit, aby ho mohl vytáhnout. Jednodušší variantou je vybourání kusu stěny, například v prostoru zhruba dvou metrů pod nejbližším okýnkem.

 

 

U člověka, který do světlíku spadne, hrozí riziko, že by mohl mít poraněnou páteř. Nepřipadá tak v úvahu ho "dolovat" šachtou. Některé světlíky jsou prostornější a k případnému člověku uvnitř je možné se spustit, tohle však dle zasahujících hasičů nebyl ten případ. 

TN.cz