josefovská pevnost

Muž šel fotit netopýry do podzemního labyrintu, hledali ho hasiči

Pátrání v josefovském podzemí
Zdroj: HZS Královéhradeckého kraje
Martin Klícha
Martin Klícha
Publikováno 10. 4. 2020
Téma:

V noci na pátek se na tísňovou obrátila žena, která pohřešovala svého partnera. Ten ve čtvrtek odpoledne vyrazil do labyrintu chodeb josefovského podzemí fotit netopýry, už se ale neohlásil. Do bludiště proto vyrazili hasiči s průvodci, kteří našli muže, jak spí v jedné z chodeb ve spacáku.

Tísňová linka se rozezněla v pátek před třetí hodinou ranní, žena uvedla, že její partner vyrazil do podzemí josefovské pevnosti fotit netopýry, od té doby se ale nevrátil a nedal o sobě vědět. Existovalo podezření, že se mohlo muži něco stát, do akce tak okamžitě vyrazili hasiči.

 

Na místě spolupracovali s městskou i státní policií, na pomoc povolali místní průvodce spolku Ochránci památek pevnosti Josefov – Ravelin No. XIV.

 

"Byly utvořeny tři skupiny, které se vydaly na průzkum prostor pod pevností. V každé skupině byl průvodce a tři hasiči. Josefovské podzemí je velmi rozsáhlé, v chodbách není žádný signál a nefungují zde ani radiostanice, proto je komunikace během zásahu nemožná. Další skupiny dobrovolných hasičů a policistů prověřovaly, zda se osoba nenachází někde v okolí pevnosti," sdělila mluvčí hasičů Martin Götzová.

 

 

Kolem půl páté byl muž nalezen v podzemí, spal ve spacáku a hlasy hasičů ho probudily. Akce ale mohla být ukončena až ve chvíli, kdy podzemní labyrint opustily i poslední skupiny, což bylo v 5:40.

 

"Ačkoliv máme k dispozici mapy a pořádáme zde taktická cvičení, podzemní komplex pod pevností Josefov čítá desítky kilometrů chodeb a je natolik komplikovaný, že bez pomoci místních průvodců ze spolku Ochránci památek pevnosti Josefov – Ravelin No. XIV bychom se jen těžko v chodbách orientovali. Velké poděkování tak patří členům Milanu Libichovi, Ondřeji Šubrtovi a Tomáši Vojtíškovi, kteří nám přišli uprostřed noci pomoci," sdělil velitel stanice Jaroměř npor. Pavel Petiška.

TN.cz