Chyba systému

Muž zjistil, jak oklamat bankomat. Za tři roky vybral miliony!

Muž u bankomatu
Zdroj: Getty Images
Ilustrační foto
Téma:

Zaměstnanec čínské banky přišel na způsob, jak vybrat z bankomatu peníze, aniž by mu ubyly z účtu. Přišel si tak v přepočtu na 23,5 milionu korun. Banka proti němu ani nevznesla obvinění, i přesto si odpyká přes 10 let ve vězení.

Programátor čínské banky Huaxia zjistil, že bankovní systém kolem půlnoci nedokáže správně zaznamenávat výběry z účtů. Peníze mohl vybírat, aniž by se mu strhly z účtu. Poprvé takový výběr učinil v listopadu 2016, informuje portál The South China Morning Post.

 

Systém byl původně nastaven tak, že se vyslalo upozornění o selhání a transakce nebyla provedena. 43letý Qin Qisheng ale naprogramoval kód, který tato upozornění zablokoval. Do ledna 2018 vybral peníze z bankomatu 1358krát a přišel si na sedm milionů yuanů (asi 23,5 milionu korun).

 

Na chybu v systému náhodou před rokem přišel zaměstnanec na jiné pobočce banky. Qin se hájil tím, že pouze zjišťoval možné vady systému. Většinu peněz ležela na jeho účtu, než je vrátil svým zaměstnavatelům. Malou částku investoval Qin na burze.

 

 

Přestože banka Qinovi uvěřila, nevznesla žádná obvinění a požádala policii, aby případ nevyšetřovala, úřady byly neoblomné. Muže zatkli policisté v březnu 2018 a v prosinci minulého roku ho soud poslal na deset a půl roku do vězení. Musí také uhradit pokutu 11 tisíc yuanů (40 tisíc korun).

 

Qin se proti prvnímu rozsudku odvolal, soud vyšší instance ale verdikt potvrdil. Soudce banku upozornil, že si protiřečí, když tvrdí, že Qin sice porušil její pravidla, ale neudělal nic špatného. "Fakta jsou jasná. Další soudní řízení už nebude, případ je uzavřen," prohlásil soudce.

TN.cz