Slehla se po něm zem

Muž zmizel na hranici Hongkongu a Číny. Modli se za mě, psal přítelkyni

Kateřina Vodvářková
Kateřina Vodvářková
Aktualizováno 20.8. 2019 20:08
Téma:

Čínské úřady zadržely zaměstnance britského konzulátu v Hongkongu. Když o něm jeho přítelkyně slyšela naposledy, byl na cestě z čínského Šen-Čenu do Hongkongu. Britské ministerstvo zahraničí je situací znepokojeno.

"Jsem připravený přejít hranici, modli se za mě," tak zněla poslední zpráva, kterou dostala přítelkyně osmadvacetiletého Simona Čchenga. Ve chvíli, kdy se měl vlakem vrátit z krátké návštěvy Číny zpět do Hongkongu. Muž je pohřešovaný deset dní.

 

"Hongkongská policie zatím nedostala žádné zprávy od úřadů na pevnině v rámci zavedeného způsobu vzájemného oznamování," uvedl hongkongský policista Kchung Wing-Čcheung.

 

Čchengova přítelkyně uvedla, že podle hongkongského imigračního úřadu je pracovník britského konzulátu v takzvané administrativní vazbě, na neznámém místě a z neznámých důvodů.

 

"Jsme extrémně znepokojeni zprávami o zatčení člena našeho týmu při cestě z Šen-čenu do Hongkongu. Rodině se snažíme pomoci a zjišťujeme jakékoliv informace od úřadů v provincii Kuang-tung a v Hongkongu," uvedlo britské ministerstvo zahraničí.

 

 

Simon Čcheng, který pracuje na britském konzulátu v sekci, která má na starosti obchod a investice, cestoval do Číny za prací pravidelně a podle rodiny se nijak neangažoval v protestech, které zmítají autonomní oblastí v posledních měsících. Není ale vyloučeno, že jeho zmizení nesouvisí s politickou situací.

 

"Když jim v telefonu najdou videa nebo fotky, zatknou je na několik hodin nebo dní. Některým z nich dokonce zakázali vrátit se minulý víkend do Hongkongu, aby zabránili jejich účasti na demonstracích," uvedl hongkongský poslanec Lam Čcheung-Tching.

 

 

Protesty jsou plánované i na nadcházející víkend - půjde už o 12. týden v řadě. Správkyně Hongkongu Carrie Lamová nabídla organizátorům nepokojů, že s nimi povede dialog, aby situaci vyřešili - oni ale její nabídku odmítli s tím, že jde o past a zbytečnou ztrátu času. A zároveň vyzvali obyvatele Hongkongu, aby nepolevovali a zůstali silní. Do ulic naposledy vyrazilo více než jeden a půl milionu lidí.
 

Související témata:
vbo TN.cz