Napřímo

Vít Rakušan: Vláda už by měla říct, za jakých okolností zruší nouzový stav

Téma:

Hostem středečního Napřímo, pořadu TN.cz, byl Vít Rakušan, poslanec a předseda hnutí STAN (Starostové a Nezávislí). Moderátorka Bára Divišová se zajímala o podrobnosti fungování nové koalice Starostů s Piráty.

"Nemáme ambici dát do našeho společného programu úplně všechno," řekl Vít Rakušan ve středečním pořadu Napřímo. Oba politické subjekty si prý udrží u určitých témat při hlasování ve sněmovně svou autonomii. "Vznik koalice rozhodně neznamená, že bychom museli o každém jednotlivém návrhu hlasovat stejně," zdůraznil. Poukázal na to, že už při projednávání novely zákona o dani z příjmu hlasovali Starostové a Piráti odlišně u jedné konkrétní daňové výjimky.

 

Programovou shodu nachází nová koalice v 70 procentech. "Určitě existují entity, na kterých se neshodneme," řekl Rakušan neurčitě, aniž by sporná témata upřesnil. Podle něj chtějí Piráti se Starosty nejprve formulovat společnou vizi, přičemž jejich supervizorem je docent ekonomie Filip Matějka z institutu CERGE. Teprve pak přijde na řadu tvorba společného programu.

 

 

Rozhovor se dotkl také praktických dopadů současné koronavirové krize, moderátorku TN.cz zajímal nejen poslancův pohled na rozvolňování restriktivních opatření státu, ale také na protiepidemický systém označovaný jako PES. 

 

"Systém PES jako takový není špatný a mohl by klidně působit i regionálně," prohlásil Vít Rakušan v pořadu Napřímo. Počítá s tím, že po nynějším rozvolnění opatření se výskyt onemocnění covid-19 určitě ještě zvýší. "Jde jen o to, aby to byl nárůst kontrolovaný a kontrolovatelný," zdůraznil.

 

Současná doporučení státu k omezení šíření nákazy vnímá jako nezbytně nutná. "Co mi ale v systému opatření chybí, a co pan ministr (zdravotnictví) Blatný stále nesplnil, je to, že všechna opatření včetně toho nejmírnějšího vyžadují nouzový stav," konstatoval poslanec s poukazem na to, že dosud není vůbec jasné, kdy a hlavně za jakých okolností chce vláda tento "extrémní instrument" zrušit.

 

Bývalý starosta Kolína komentoval i změny v novele zákona o dani z příjmů, jehož kontroverzní návrh právě míří do Senátu ČR. Vyjádření prezidenta republiky, že bude tento zákon vetovat, bere naprosto vážně. "Teď jsme ve stavu, kdy si reálně půjčujeme peníze od našich dětí, a z důchodů vyplácených po roce 2030. Vláda by tedy měla říct, že někdy se ty dluhy také budou muset zaplatit. A že třeba po roce 2030 už to s bezplatným zdravotnictvím v České republice nebude taková hitparáda, jako je to dnes," konstatoval předseda STAN.

 

 

Nedokáže odhadnout, jak to s návrhem daňového zákona v Senátu dopadne. "Možná to neprojednají 10. prosince, ale až 17. prosince," připustil Vít Rakušan možnou změnu. Poukázal přitom na velké množství pozměňovacích návrhů, které normu provázejí.

 

Na reportáž z Televizních novin se podívejte zde:

 

 

zv TN.cz