Hormony pomáhají

Muži versus ženy: Kdo je před koronavirem lépe chráněn?

Strach z nákazy
Zdroj: Getty Images
Michaela Trochová
Michaela Trochová
Publikováno 11. 2. 2020
Téma:

Přes 40 tisíc nakažených, více než 900 mrtvých. To už je pro vědce dostatečný vzorek, aby mohli přinést zajímavé statistické údaje. Již nyní je jisté, že nákaze koronavirem častěji podléhá jen jedno pohlaví. Známe také nejčastější příznaky nemoci.

Studie odborného lékařského časopisu The Lancet zkoumala nově se šířící koronavirus již od prvotních případů. Do výzkumu vědci zahrnuli všechny potvrzené případy nákazou 2019-nCoV, zachycené přímo v nemocnici Jinyintan ve Wu-chanu v prvních třech týdnech epidemie.

 

Průměrný věk nakažených pacientů byl 55 let. 51 % pacientů mělo v době nákazy nějaké chronické onemocnění, což jen potvrzuje tvrzení řady odborníků, že nemoc napadá spíše starší a oslabené jedince.

 

Zajímavá zjištění ale výzkum přinesl k příznakům, kterými se nákaza koronavirem u pacientů projevila. Nejčastěji si stěžovali na horečku, tu mělo 83 % z nich. 82 % trápil úporný kašel, asi třetinu pacientů dušnost. Právě kvůli těmto příznakům většina postižených zamířila do nemocnice. Rentgenové vyšetření odhalilo u tří čtvrtin pacientů zápal plic, jeden z pacientů měl pneumotorax.

 

 

Řada pacientů si stěžovala i na další příznaky, které provázejí i řadu dalších virových onemocnění, proto může být koronavirus snadno zaměnitelný například s chřipkou. Mezi příznaky pacienti zmiňovali bolest svalů, celkovou zmatenost, bolest hlavy a bolest na hrudi. Jen u několika málo jedinců se objevila také nauzea, zvracení a průjem.

 

Podle profesora Paula Huntera z Východoanglické univerzity je zvláštní, že nakažení lidé netrpěli až na zanedbatelné výjimky zánětem horních cest dýchacích, téměř se u nich nevyskytovala rýma, kýchání nebo bolest v krku.

 

 

Šedesát osm procent pozorovaných nemocných byli muži. Vyšší riziko infekce u mužů byla mimochodem potvrzena i v minulosti v případě epidemie SARS a MERS. Vědci se podle informací, které přinesl web tvnoviny.sk, domnívají, že snížená citlivost žen na koronavirus může souviset s ochranou chromozomu X a pohlavními hormony, které hrají roli v imunitě.

 

Zjištění o vlivu hormonů na prevenci nákazy by mohlo hrát roli i ve vývoji léků. Které již lékaři v boji s nemocí vyzkoušeli, napoví následující reportáž.

 

Související témata:
TN.cz