Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Revoluce Chemnitz

Muži zakládali teroristickou buňku v Sasku! Teď je zatkla policie

Německá policie zatkla muže podezřelé z vytvoření teroristické pravicově extrémistické buňky. Členové organizace podle policie plánovali útoky na cizince, politiky i novináře. Někteří z nich se měli účastnit pogromů proti přistěhovalcům, které na přelomu srpna a září probíhaly v saském Chemnitzu.

Říkali si Revoluce Chemnitz a měli cíl - zničit stát založený na demokracii a v Sasku založit osvobozeneckou zónu. Německá policie ale na základě odposlechů, kde se muži snažili získat poloautomatické střelné zbraně, provedla razii v několika bytech a dalších místech v Sasku a Bavorsku. Sedm radikálů skončilo za mřížemi.

 

Revoluce Chemitz měla vzniknout kolem 11. září. Vůdce organizace - jedna a třicetiletého Christiana K. - ale německá policie zatkla už tři dny poté a to kvůli vážnému narušení veřejného pořádku v Chemnitzu.


"My víme, že všechny ty útoky, které v Chemnitzu proběhly 14. září, byly jen předehrou toho, co plánovalI na 3. října, kdy Německo slaví sjednocenÍ," uvedla Frauke Köhlerová, mluvčí tamějšího nejvyššího soudu.

 

 

14. září měli zadržení napadnout cizince u jezera Schloßteich v Chemnitzu. Používali skleněné lahve, boxery i paralyzéry. Podle policie patří muži k radikálním fotbalovým fanouškům, skinheadům a neonacistům. Sami sebe považovali za vůdčí osobnosti pravicově extrémistické scény v Sasku.

 

"Německá vláda není slepá. Naším cílem je zničit každou formu extrémismu, levicový a pravicový radikalismus, který tu stále máme," poznamenal německý minsitr vnitr Horst Seehofer.

 

 

Sasko je spolkovou zemí, ve které dlouhodobě kvete pravicový extrémismus. Vlnu nepokojů v Chemnitzu vzbudila srpnová vražda německého občana, ze které jsou podezřelí imigranti. Situace ve městě už stála post šéfa německé kontrarozvědky. Ten tvrdil, že o útocích radikálů na běžence neexistují důkazy.

Darja Stomatová/ nor TN.cz