příčina smrti

Muži zůstali uvěznění v jeskyni dva týdny! Už se ví, proč zemřeli

Záchrana polských speleologů - 2
Zdroj: Enex
Regina Zajícová
Regina Zajícová
Aktualizováno 10.9. 2019 06:59
Téma:

Lékařům se podařilo zjistit příčinu smrti dvou speleologů, kteří uvízli v srpnu ve Velké sněžné jeskyni v polských Tatrách. Průchod jim zavalila voda po dešti. Podle lékařů se muži neutopili, ale zemřeli na podchlazení. Nyní se bude zjišťovat také přesný čas jejich úmrtí nebo k jakým chybám došlo během jejich expedice.

Státní zastupitelství v Polsku zahájilo vyšetřování smrti dvou speleologů. Zabývají se především nesrovnalostmi záchranné operace a také chybami, které muži udělali při organizaci jejich expedice. Dále také jejich neúmyslným zabitím, informoval deník tvn24.pl.

 

V pátek byla provedena první pitva. Podle ní muži zemřeli na podchlazení. Původně se hovořilo o tom, že se mohli uvnitř utopit, jelikož se do jeskyně dostala voda. Konečné výsledky pitvy by měli vyšetřovatelé znát až za tři týdny. Doufají také, že se dozví i přesný čas úmrtí speleologů.

 

Muže voda ve Velké sněžné jeskyni v polských Tatrách uvěznila 17. srpna. Na expedici se vydali ještě s dalšími čtyřmi kolegy. Těm se však podařilo z jeskyně dostat ven a zavolali pomoc. Muže záchranáři našli až o dva týdny později.

 

 

Do jeskyně se totiž nemohli dostat kvůli extrémním podmínkám a také úzkým prostorům. Chodby proto museli rozšiřovat pomocí výbušnin. Velká sněžná jeskyně se nachází u hranic se Slovenskem. Je nejdelší a i nejhlubší jeskyní v Tatrách a je dlouhá 24 kilometrů.

 

Podívejte se na záběry ze záchranné akce v polských Tatrách:

TN.cz