rostou houby

Mykologové hodnotí v lesích letošní únor: Excelentní houbařská sezóna

Jarní houby 4 (penízovka sametonohá)
Zdroj: Lucie Faktorová
Petr Brzek
Petr Brzek
21.2. 2021 10:15
Téma:

Hodně srážek, vlhká půda a teploty nad nulou. K životu se probudily jedlé zimní houby a bude jich v nejbližších dnech tolik, že se nemusejí vejít ani do nůše.

Než na zem, by se ale lidé měli dívat spíš po stromech nebo větvích. "Na jediném kmenu se dají nasbírat až desítky kilogramů hlívy ústřičné," raduje se z ideálního počasí královéhradecká mykoložka Tereza Tejklová. Z hlívy se dají dělat výborné saláty a guláše.

 

Kromě ní v lesích roste další jedlá houba, a to penízovka sametonohá. Ta má jemnější chuť a gurmáni ji zase rádi vidí v polévce. Čtenáři posílají letošní fotky i další chutné houby Jidášova ucha. "Jeden houbař z něj dělal letos i smaženici, a ta chuť ho prý mile překvapila," dodává Tejklová.

 

 

Zimní houbaření zažívá nebývalý rozmach. Kromě toho, že lidé objevují rok od roku netradiční houby, se v době pandemie řada z nich doma nudí a vyrážejí víc do lesa. Zatímco loni touhle dobou mykologické poradny odpovídaly maximálně na několik dotazů denně, dnes jsou to desítky.

 

A počasí bude houbařům nadále podle předpovědi rozhodně přát. "Únor bílý pole sílí, a to platí i o houbách," směje se mykoložka, která tvrdí, že známá pranostika nepopisuje jen slibnou zemědělskou úrodu, ale i tu v lesích. Půda je nasáklá vodou a pokud nepřijde extrémně suché jaro, z téhle vláhy by mohly být živé i další druhy jarních hub.
 

Na jarní úlovky amatérských houbařů se podívejte v galerii:

GALERIE: Rostou jarní houby

1
/
13
Zdroj: Petra Černá Fučíková
Jarní houby - 13 (penízovka sametonohá)

Související témata:
TN.cz