Čistá mzda

Mzdová kalkulačka 2020: Spočítejte si, kolik vám zůstane z výplaty!

Výplata
Zdroj: Profimedia
Ilustrační foto
Eva Pavelková
Eva Pavelková
22.1. 2020 5:45
Téma:

Zatímco ve smlouvě bývá uvedena hrubá měsíční mzda, na účtu vám přistane o tisíce méně. Pokud vás zajímá, kolik si v novém roce skutečně vyděláte, můžete si to jednoduše vypočítat na kalkulačce v článku. Zároveň přinášíme kalkulačku pro výpočet náhrady mzdy za dovolenou.

Když o penězích za nějakou práci hovoří zaměstnavatelé, statistici nebo třeba klienti, jde v drtivé většině případů o hrubou mzdu nebo plat. Po zdanění a dalších úpravách se dostaneme k tzv. čisté mzdě, což je částka, kterou skutečně obdržíte.

 

Z hrubé mzdy se totiž odečítají odvody na pojistné a také daň. Zdravotní a sociální pojištění za vás platí jak zaměstnavatel, tak vy sami. Na pojistné se vám z hrubé mzdy strhne celkem 11 %. Daň z příjmu už dlouhá léta činí 15 % z tzv. superhrubé mzdy, k výsledku se ale dostanete po odečtení různých slev.

 

Abyste si nemuseli čistou mzdu složitě počítat sami, připravili jsme pro vás ve spolupráci s portálem Peníze.cz jednoduchou kalkulačku. Stačí zadat hrubou měsíční mzdu, počet dětí a případné zvýhodnění, pokud ještě studujete nebo máte nějaké postižení.


Kalkulačka pro výpočet čisté mzdy:

 

 

Rozšířená verze mzdové kalkulačky počítá také s nezdanitelnými částmi základu daně, jako jsou úroky z úvěru, dary či dárcovství, příspěvky na pojištění a další. Výsledek vám tak pomůže s celkovou roční daní z příjmů.


Rozšířená verze mzdové kalkulačky:

 

S výpočtem mzdy souvisí i výše její náhrady za dovolenou. Za dny, kdy má zaměstnanec volno, totiž nepobírá mzdu, ale náhradu mzdy. Pro výpočet je důležitý průměrný výdělek za předcházející kalendářní čtvrtletí. Máte-li tedy dovolenou třeba v květnu, počítá se výdělek z ledna až března.

 

Kalkulačka náhrady mzdy za dovolenou:

TN.cz