růst mezd

Mzdy letos porostou. Přilepší si zdravotníci, učitelé a daší profese

Jan Zálužský
Jan Zálužský, David Pik
24.1. 2021 21:41
Téma:

Pandemie a krize se letos podepíšou i na výplatách. Někde budou lidé rádi, že si udrží práci, jinde dostanou přidáno. Analytici odhadují, že mzdy letos porostou v průměru o zhruba 3 procenta. Mělo by to být víc, než je očekávaná letošní inflace. Některé firmy ale mzdy zvedat nebudou a spoléhají na to, že se lidem na výplatnicích projeví zrušení superhrubé mzdy.

Během jarní vlny epidemie nesáhly na mzdy svých zaměstnanců podle průzkumu zhruba tři čtvrtiny zaměstnavatelů, na podzim dokonce ještě víc. Letos by to mohlo být podle odhadu ekonomů podobné. Mzdy se mají zvyšovat především v hutnickém nebo automobilovém průmyslu.

 

"Mzdy za loňský rok se nesnížily díky tomu, že především průmyslové firmy neustále vyrábějí," říká ekonom Petr Studnička.

 

Navyšovat mzdy budou například v Jihlavských kovárnách, kde zaměstnávají 600 lidí. "Zaměstnancí částku uvidí už na výplatní pásce za měsíc leden. Jedná se o 5% navýšení," prozradila tisková mluvčí firmy Iveta Klukanová.

 

 

Ve státní správě si přilepší zdravotníci a lékaři, a to o 10 tisíc korun. Učitelům na účty přijde zhruba o 4 % více než minulý rok. Přilepší si ale i další zaměstnanci. Důvodem je zrušení superhrubé mzdy a výpočet daně z příjmu pouze z hrubé mzdy a současné zvýšení slevy na poplatníka.

 

"Česká republika a její ekonomika funguje navzdory covidu dobře, díky tomu, že se nám podařilo průmysl a výrobu udržet," pochlubil se ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO).

 

Firmy dokonce výrazně nesáhly ani na zaměstnanecké benefity. Podle průzkumu je chtějí zachovat až tři čtvrtiny firem. Mezi nejčastější zaměstnanecké benefity patří například volné vstupenky do fitness center, anebo hodiny saunování zdarma.

 

 

Za poslední tři roky rychleji stoupal vývoj výdělků ve státním sektoru oproti soukromému. Minulý rok byl zlomový. Jenže ne všechna odvětví hospodářství jsou na tom dobře.


"Obor služeb je výrazně dotčen," vysvětluje Studnička. "Pracoval jsem v restauraci, nebyly kšefty, tak jsem přistoupil na 60 procent platu. Pak mi řekli, že buď na IČO, anebo mě vyhodí, tak jsem šel," svěřil se televizi Nova pan Marcel.

 

 

"Ve firmách, kterým se daří, budeme požadovat růst mezd. Kde ne, nejsme blázni, nebudeme požadovat něco, co by bylo proti těm firmám," uvedl předseda odborů Josef Středula.

 

Jaký bude pro zaměstnance letošní rok, se teprve ukáže. O tom, že situace není úplně dobrá, svědčí právě i to, že ani odboráři nechtějí v současné době na zaměstnavatele kvůli zvyšování mezd příliš tlačit.

Kateřina Sejková TN.cz