MRAZIVÉ RÁNO

Na apríla padaly teplotní rekordy. Na Horní Jizeře naměřili -24

Vladimír Hoť
Vladimír Hoť, Petra Bílková
1.4. 2020 13:57
Téma:

Počasí na mnoha místech Česka přepisovalo teplotní rekordy. Některé meteorologické stanice dokonce letos 1. dubna naměřily absolutně nejnižší teplotu. Třeba na Horní Jizeře rtuť teploměru spadla k bezmála 24 °C pod nulou.

Středeční ráno bylo podle meteorologů mimořádně chladné. Teplotní rekordy padaly na více než třetině ze 150 meteorologických stanic, které měří déle než 30 let.

 

Kromě Jizerských hor a Krkonoš, kde ranní teploty spadly k 20 °C pod nulou, se do mrazivého rána probudila také Šumava. Třeba stanice Kvilda–Perla naměřila okolo šesté hodiny bezmála minus 18 °C.

 

 

Teploty, jaké meteorologové naměřili první dubnový den, jsou v Česku nejnižší od začátku letošního roku. Mrzlo také v nížinách, tam se teploty pohybovaly od minus 5 do minus 9 °C. Třeba na obyvatele Zlína dnes čekalo bílé ráno. Napadlo tam okolo 3 centimetrů sněhu.

 

Mrazivá rána dělají vrásky hlavně ovocnářům, někteří proto v sadech zapalovali ohně, aby uchránili letošní úrodu. V příštích dnech už se má začít podle meteorologů oteplovat. Zítra už by noční teploty pod nulu klesnout neměly. Přes den se pak rtuť teploměru vyšplhá až k 13 °C.

 

 

O víkendu bychom se měli dočkat slunečné oblohy s teplotami okolo 16 °C. Ještě lépe má být příští týden, teploty by se měly přehoupnout i přes 20 °C.
 

Související témata:
TN.cz