GALERIE NEVŠEDNÍ ÚKAZ

Na nebi v Česku se objevila vzácnost! Takové mraky jen tak neuvidíte

Vzácné mraky nad Českem - 3
Zdroj: ČHMÚ
Nad Českem se objevily vzácná oblaka
Roman Dolejský
Roman Dolejský
Publikováno 22. 5. 2020
Téma:

Velká vzácnost se objevila ve čtvrtek na nebi nad Českem. Na ojedinělý typ mraků upozornili meteorologové z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Snímky s nevšední scenérií na českém nebi zveřejnili v pátek meteorologové na sociálních sítích. Z meteorologické stanice Churáňov bylo možné sledovat neobvyklé mraky. Vy si je můžete prohlédnou v galerii na konci článku.


“Ve čtvrtek ráno se na cumulech mediocris objevily zvláštní závoje s otvory (lacunosus). Mohly to být doprovodné závoje velum (podle starých atlasů mraků crispum), místy tvar přecházel do čepičky (pileus),“ popsali meteorologové své pozorování.

 

 

Mraky zvané lacunosus jsou na nebi vzácností. “Jedná se o obvykle tenkou vrstvu mraků s viditelnými více či méně pravidelnými kulatými otvory, mnohé z nich s lemovanými okraji. Vzhledem může připomínat síť nebo včelí plástev,“ uvádí Světová meteorologická organizace.

 

Cumulus mediocris je mrak s mírnou výškou, s malými výčnělky na vrcholku. Z těchto mraků obvykle neprší.


Velum je přídavný oblačný závoj rozprostřený po nebi, je připojený nebo se vznáší těsně nad jinými mraky, které jím často pronikají.


Pileus je malý přídavný mrak v podobě čepice nebo kapuce, který je připojený nebo se vznáší těsně nad jinými mraky. Ty jím obvykle pronikají.

 

Už na začátku letošního roku ukázalo nebe v ČR i halové jevy. Podívejte se reportáž TV Nova: 

GALERIE: Vzácné mraky nad Českem

1
/
4
Zdroj: ČHMÚ
Vzácné mraky nad Českem - 2

TN.cz