Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

změna počasí

Do Česka dorazily silné bouřky s krupobitím. Tady udeřily!

Počátek června rozjasnilo horké slunečné počasí, vysoké teploty s sebou ale záhy přinesly silné bouřky. Ty udeřily zejména na severu a jihovýchodě území. Místy je doprovázelo i krupobití. Podle meteorologů bychom měli s bouřkami počítat i v příštích dnech.

Po nádherném pondělku do Česka v úterý odpoledne dorazily bouřky - udeřily zejména na severní a jihovýchodní části území. Objevily se ale také v okolí Žďáru nad Sázavou nebo na Pardubicku, kde se podle meteorologické mapy i pořádně blýskalo.

 

 

"Na Liberecku se aktuálně vyskytují poměrně silné bouřky a další ještě nejspíše budou vznikat," napsala po páté hodině facebooková stránka Počasí Severní Čechy. Dodala, že v Liberci padaly kroupy velké zhruba jeden centimetr. Meteoradar zachytil kroupy také například nedaleko České Kamenice u Děčína.

 

Dorazila bouřka i k vám? Pošlete nám video nebo fotky na e-mail, anebo do zpráv na našem facebooku.

 

Krupobití však udeřilo nejen na severu Čech, ale i ve Zlínském kraji. Ledové kroupy pokryly silnice například v obci Pitín na Uherskohradišťsku. Bouřkami se mohou pochlubit i Žamberk na Orlickoústecku nebo Boskovice v Jihomoravském kraji.

 

GALERIE: Do Česka dorazily bouřky

1
/
5
Zdroj: facebook, Diana Zemanová
Bouřky - 3 ; Žamberk

 

I ve středu se bude na řadě míst v České republice blýskat a sem tam zaprší, hlavní nápor ale očekávají meteorologové ve čtvrtek. To má přes české území přejít studená fronta z Německa.

 

“Na frontě se budou místy tvořit silné bouřky doprovázené krupobitím, silným větrem a přívalovým deštěm o intenzitě až kolem 30 milimetrů. Silné bouřky očekáváme během čtvrtečního odpoledne a první poloviny noci na pátek,“ popsala Dagmar Honsová z Meteopressu.

 

Bouřky se mohou objevit po celém Česku. Po přechodu studené fronty se má mírně ochladit. Milovníci vysokých teplot si ale nemusí zoufat. “Konec týdne bude ve znamení letních teplot. Tropické teploty se ale do Česka vrátí už příští týden,“ doplnila Honsová.

 


Přehled počasí na zbytek týdne podle ČHMÚ


Středa


V půlce pracovního týdne má být v Česku jasno až polojasno. Místy se na Moravě a ve Slezsku objeví přeháňky nebo bouřky, v Čechách ojediněle. Noční teploty mohou klesnout až ke 12 °C.

 


Nejvyšší denní teploty budou 26 až 30 °C, v Čechách ojediněle až 32 °C, v 1000 metrech na horách kolem 21 °C. Bude vát slabý proměnlivý, přes den mírný jihovýchodní až východní vítr o rychlosti dva až pět metrů za vteřinu, v bouřkách přechodně zesílí.


Čtvrtek


Jasné až polojasné počasí bude pokračovat i ve čtvrtek dopoledne, během dne se však od západu přiženou mraky s přeháňkami a místy bouřkami. Ojediněle se objeví silné bouřky. V noci mohou teploty klesnout až na 13 °C.

 


Nejvyšší denní teploty budou 24 až 28 °C. Mírný jihovýchodní vítr o rychlosti tři až sedm metrů za vteřinu se bude měnit na západní až severozápadní a v bouřkách přechodně zesílí.

 


Pátek


Poslední den pracovního týdne bude jasno až polojasno s ojedinělými dešti. Na východě Česka bude zpočátku zataženo, místy déšť nebo přeháňky a ojediněle bouřky. Nejvyšší denní teploty zřejmě nepřesáhnou 26 °C.


“Nejnižší noční teploty budou 17 až 13 °C, na západě mohou klesnout až k 11 °C. Mírný severozápadní až severní vítr povane rychlostí dva až šest metrů za vteřinu a postupně se bude měnit na jihovýchodní,“ přiblížili meteorologové.

 


Sobota


I během prvního víkendového dne se dá očekávat jasná až polojasná obloha. Přes den se ale může objevit i oblačnost a zejména na severu přeháňky a ojedinělé bouřky.


Bude vát slabý jihovýchodní vítr rychlostí jeden až čtyři metry za vteřinu, postupně se bude měnit na severozápadní s rychlostí tři až sedm metrů za vteřinu. Nejnižší noční teploty budou 16 až 12 °C. Nejvyšší denní teploty vyšplhají na 20 až 24 °C, na východě až 27 °C.

 


Neděle


V neděli teploty před den stoupnou na 23 až 27 °C. Mírný vítr povane z východu rychlostí dva až pět metrů za vteřinu. V noci mohou teploty klesnout až k devíti stupňům.


“Bude skoro jasno až polojasno, při přechodně zvětšené oblačnosti se mohou ojediněle objevit přeháňky nebo i bouřky,“ přiblížili meteorologové.

rod TN.cz