NEPŘÍZNIVÉ POČASÍ

ON-LINE: Evakuace z vlaku, tisíce lidí bez elektřiny. V ČR řádí silné bouřky!

Roman Dolejský
Roman Dolejský, Lucie Krošová
Aktualizováno 22. 6. 2021 6:18
21.6. 2021 10:52
Téma:

Před velmi silnými bouřkami s přívalovými dešti a kroupami varuje Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Už v pondělí v sedm večer hasiči hlásili přes stovku výjezdů zejména kvůli popadaným stromům a drátům elektrického vedení. Na Znojemsku dokonce spadl do kolejiště strom, nikomu se nic nestalo, osm cestujících z vlaku ale museli hasiči evakuovat. Počasí sledujte aktuálně v naší on-line reportáži.

Od půlnoci z pondělí na úterý až do úterní desáté hodiny dopoledne platí v Praze a Středočeském, Jihočeském, Plzeňském, Karlovarském, Ústeckém, Libereckém, Královéhradeckém a Pardubickém kraji a na Vysočině výstraha ČHMÚ před velmi silnými bouřkami.

 

"Očekává se ojedinělý výskyt silných bouřek s přívalovými srážkami kolem 50 milimetrů, nárazy větru kolem 80 kilometrů za hodinu a kroupami. Lokálně se očekává přívalový déšť s možným intenzivním odtokem vody ze svahů, rychlým rozvodněním malých toků a suchých koryt, zatopení podchodů, podjezdů, sklepů, podemletí komunikací nebo jejich zanesení unášeným materiálem apod. Nárazy větru mohou lámat větve, vyvracet stromy. Nebezpečí představují také kroupy a blesky. Lze očekávat škody na majetku, výpadky v energetice, problémy v dopravě a podobně," uvedli meteorologové.

 

On-line reportáž

ON-LINE REPORTÁŽ: Bouře nad Českem - TN.cz

23:06

On-line přenos pro končí, děkujeme za pozornost!

22:50

Aktuální pohled na radar

Může se zdát, že bouřky na území Česka postupně slábnou, podle meteorologů ale rozhodně není konec a to nejhorší nás teprve čeká. Od půlnoci platí výstraha před velmi silnými bouřkami pro Prahu, Středočeský, Jihočeský, Plzeňský, Karlovarský, Ústecký, Liberecký, Královéhradecký a Pardubický kraj i Vysočinu.

Radar 22:40

 

 

"Je třeba dbát na bezpečnost zejména s ohledem na nebezpečí zásahu bleskem a úrazu padajícími a poletujícími předměty, případně i kroupami. Nutno zabezpečit okna, dveře, skleníky, volně položené předměty apod. Nevstupovat a nevjíždět do proudící vody a zatopených míst. Při řízení
vozidla v bouřce snížit rychlost jízdy a jet velmi opatrně," radí ČHMÚ.

 

Jedním takovým zatopeným místem se pokusil v pondělí projet i řidič dodávky v Pelhřimově. Uvízl pod viaduktem.

 

Kroupy se objevily například v Žamberku na Orlickoústecku. Čtenářka TN.cz zaslala redakci video, které vzniklo krátce před jednou hodinou odpoledne:

 

Výstraha před velmi silnými bouřkami s přívalovými dešti a kroupami v úterý:

 

Silné bouřky se objevily už v pondělí odpoledne od 14. hodiny. Výstraha meteorologů platí pro celé Slezsko a Moravu, v Čechách pak pro všechny kraje kromě Ústeckého, Karlovarského, Plzeňského a části Středočeského kraje. Výstraha platí až do půlnoci kromě Jihomoravského, Olomouckého, Zlínského a Moravskoslezského kraje, kde se silné bouře mohou objevit až do desáté hodiny dopolední v úterý.

 

První větší bouřky nadělaly problémy zejména v Olomouckém kraji, odkud k 19. hodině hlásili hasiči téměř 40 výjezdů.  "Řešíme popadané stromy na komunikace a dráty elektrického vedení. Odčerpávali jsme vodu ze zatopené garáže s autem a altán odvátý do 3. patra v Zábřehu. Zajistili jsme utrženou střechu v Odrlicích," oznámili.

 

GALERIE: Bouřky v Česku

1
/
12
Zdroj: pozary.cz
Bouřky v Česku - 1

 

V Jihomoravském kraji mají hasiči za sebou výjezdů kvůli bouřkám dokonce už na 150. "Aktuálně zasahuje v celém kraji 50 jednotek a 64 kusů techniky. Na Znojemsku spadl strom do kolejiště. Událost se obešla bez zranění. Osm lidí bylo nutné z vlaku evakuovat," oznámil mluvčí hasičů před osmou večer.

 

Výstraha před silnými bouřkami v pondělí:

 

Z důvodu silných bouřek, které se prohnaly Vysočinou a Jihomoravským krajem, bylo v devět hodin večer bez proudu zhruba šest tisíc domácností společnosti EG.D. V drtivé většině případů se jedná o poruchy způsobené pádem stromů a větví do vedení. Nejvíce odběratelů bez dodávek elektrické energie v tu chvíli bylo na Hodonínsku. "Jedná se zhruba o 5 500 domácností," upozornil mluvčí Roman Šperňák. Na Vysočině bylo v jeden moment až sedm tisíc domácností bez dodávek elektrické energie, v devět večer už to bylo "jen" 500.

 

 

Podívejte se na předpověď počasí:

 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz