nebezpečné počasí

Na Česko se žene další silný vítr. Naše území tentokrát zasáhne Zehra

Regina Zajícová
Regina Zajícová
Publikováno 24. 2. 2020
Téma:

Od silného větru si v následujících dnech neodpočineme. Po orkánu Sabina a Julie se k našemu území blíží tlaková níže Zehra. V úterý se proto bude vítr pohybovat rychlostí 55 km/h, o den později může na horách dosáhnout až 70 km/h.

Od začátku roku se musíme potýkat s vydatným větrem, který způsobil už několik škod. Nejsilnější byl orkán Sabina s nárazy větru kolem 144 km/h. V Evropě si vyžádal také oběti, kterých bylo celkem deset.

 

Silný byl také orkán Julia, který dorazil na naše území v neděli. Na polské straně Sněžky dosáhl rychlosti až 223 km/h. Hasiči museli vyjíždět ke stovkám případů, především šlo o popadané stromy a poškozené střechy.

 

 

Do jižních Čech se Julie přihnala už večer. Lámala a odnášela vše, co jí přišlo do cesty.

 

 

Velké škody nadělal živel ve východních Čechách. Poryvy ničily střechy a vyvracely stromy. V Rychnově nad Kněžnou zničil povalený kmen historickou zeď kostela. Na Chrudimsku zase silný vítr velmi zkomplikoval likvidaci tří požárů.

 

 

A bohužel nás čeká další silný vítr. "Také v tomto týdnu budou přes Česko postupovat jednotlivé frontální systémy spojené s tlakovými nížemi, které se tvoří nad Atlantikem. Během noci počasí u nás ovlivní tlaková níže Zehra," uvedla pro TN.cz Dagmar Honsová. 

 

Vítr začne nabírat na intenzitě během noci na úterý a v úterý se bude pohybovat do 55 km/h. "Podobně na tom budeme i ve středu. V nižších polohách bude vítr dosahovat v nárazech rychlosti do 55 km/h, na horách až 70 km/h. 

 

 

Podle odborníků není četnost silných větrů, které od začátku roku řádí, neobvyklá. "V zimním období, pokud převládá západní proudění a vytváří se velký tlakový gradient (rozdíl) nad starým kontinentem, tak jsou dny vždy větrné," vysvětlila Honsová. 

 

Letos jsme však zažili velmi extrémní výstrahu. "Červená výstraha, tedy výstraha s nejvyšším stupněm nebezpečí, je extrémní a vydává se zhruba jen jednou za pět let. Podobně silný vítr se u nás vyskytl i v minulosti v souvislosti s tlakovými nížemi Kyrill (leden 2007), Emma (březen 2008) a Herwart (říjen 2017)," řekla Michaela Valachová z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

 

Červenou výstrahu meteorologové z ČHMÚ vydali tento rok v souvislosti s větrnou bouří Sabina 10. 2. 2020. "Od včerejšího do dnešního rána byla v platnosti "pouze" oranžová výstraha v souvislosti s přechodem tlakové níže Julie," doplnila Valachová. 

 

 

Dále také vysvětlila, jak se vítr utváří. "Vítr je způsoben tlakovým gradientem (rozdíl v tlaku - čím je větší, tím silnější vítr fouká). Nejsilnější vítr bývá u nás způsoben právě hlubokými tlakovými nížemi postupujícími od západu, které zasáhnou většinou více států Evropy. Častejší jsou v zimním období, podobně jako např. na Islandu," dodala Valachová.

 

Podívejte se na reportáž o orkánu Julie:


 

Meteorologové varují před další živelní hrozbou - tentokrát před záplavami. Které řeky se zvedají, napoví naše reportáž.

 

TN.cz