Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Varování ČHMÚ

Na Česko se žene další vichřice! Výstraha platí pro všechny kraje

Vichřice Herwart v Česku - 5
Zdroj: HZS ČR
Ilustrační foto

Meteorologové znovu varují před silným větrem. Na Moravě a ve Slezsku by měl udeřit v noci na čtvrtek, v Čechách platí výstraha až od čtvrtečního poledne. Foukat bude rychlostí až 110 km/h.

Výstraha před silným větrem platí od středeční 22. hodiny pro část Libereckého (okres Liberec), Olomouckého (okres Jeseník a Šumperk) a celý Moravskoslezský kraj. Foukat by tam podle předpovědi mělo až do čtvrtečních 22 hodin.

 

Od čtvrtečního poledne do pozdního večera pak silný vítr udeří ve všech krajích republiky kromě Moravskoslezského. V nárazech bude vítr dosahovat rychlosti 70 km/h, na hřebenech hor na severu až kolem 110 km/h, což je síla mohutné vichřice.

 

Během čtvrtka bude od západu přecházet přes naše území studená fronta, před ní ale bude vrcholit příliv teplého vzduchu od jihu. Právě jižní vítr bude zesilovat nejdříve na Frýdlantsku, ve Slezsku a na hřebenech Jeseníků a Beskyd.

 

 

Meteorologové doporučují zajistit okna a dveře a upevnit volně uložené předměty, jako jsou květináče, zahradní nábytek, plechy a další. Zabezpečit by lidé měli také skleníky či stavební stroje. Při řízení auta jezděte maximálně opatrně.

 

Silný vítr zasáhl Česko už v pondělí, hasiči nejčastěji vyjížděli k polámaným stromům a poškozeným střechám. Bez proudu skončily tisíce domácností. Popadané stromy komplikovaly železniční i automobilovou dopravu po celé republice.

 

Podívejte se na ranní předpověď počasí: 

epa TN.cz