Výstraha ČHMÚ

Na Česko se žene silný vítr! Tyto kraje zasáhne nejvíc

Vichr v České republice
Zdroj: HZS ČR
Ilustrační foto
Téma:

Česko v úterý zasáhne silný vítr, který bude v nárazech dosahovat až 70 km/h. Foukat bude až do noci na středu, kdy by měl vítr pomalu slábnout. Stále také platí výstraha před požáry, jejichž nebezpečí vzniku bude kvůli teplu, suchu a silnému větru narůstat.

Výstraha před silným větrem platí od brzkého úterního rána do noci na středu pro Prahu, Středočeský, Pardubický, Královéhradecký, Liberecký, Ústecký, část Jihočeského (okresy České Budějovice, Jindřichův Hradec, Písek, Strakonice, Tábor), Jihomoravský kraj a také Vysočinu.

 

V úterý v poledne by měl silný vítr zasáhnout také Olomoucký a část Zlínského kraje (okresy Kroměříž, Uherské Hradiště a Zlín). Vítr bude v nárazech dosahovat rychlosti až kolem 70 km/h. Nejvíce bude podle výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) foukat v úterý odpoledne a večer.

 

Meteorologové také upozorňují na stále trvající nebezpečí vzniku požárů. Výstraha platí až do odvolání. Odborníci se obávají, že kvůli teplu, suchu a teď také silnému větru se budou požáry rychleji šířit. Vítr by měl slábnout v noci na středu.

 

 

Meteorologové v souvislosti se silným větrem doporučují zajistit okna a dveře, upevnit volně uložené předměty, jako jsou květináče, zahradní nábytek nebo plechy a zabezpečit skleníky. Řidiči by měli jezdit opatrně a sledovat dopravní zpravodajství. Lidé by také měli omezit túry a nevydávat se na hřebeny hor.

 

Aby se snížilo riziko vzniku požáru doporučují odborníci nerozdělávat v lesích ani jinde v přírodě oheň, nevypalovat trávu, neodhazovat cigaretové nedopalky na zem a nepoužívat přenosné vařiče. Zároveň by se lidé měli řídit místními vyhláškami a zákazy.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Řádila vichřice i u vás? Tohle si připravte pro pojišťovnu

epa TN.cz