Výstraha ČHMÚ

Zpřísnili výstrahu před sněhem a silným větrem! Napadne až 25 cm

Běžkař - Ilustrační foto
Zdroj: Profimedia
Ilustrační foto
Eva Pavelková
Eva Pavelková
Aktualizováno 4.2. 2020 11:30
Téma:

K výstraze před silným větrem přidali meteorologové také varování před novou sněhovou pokrývkou a sněhovými jazyky. Za 24 hodin může napadnout až 15 centimetrů, na horách až 25.

Výstraha před sněžením platí od úterního rána do desáté večer. Srážky budou přecházet ve sněhové už dopoledne, ve vyšších polohách se mohou tvořit sněhové jazyky. Během 12 hodin by mohlo napadnout až sedm centimetrů sněhu, za 24 hodin pak více než dvojnásobek.

 

"V polohách nad 400 m se bude tvořit nová sněhová pokrývka, očekáváme až 6 cm, na Českomoravské vrchovině, ve východních Čechách, na severu Moravy a ve Slezsku místy až 10 cm nového sněhu. Na horách až 25 cm nového sněhu," upřesnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

 

Varování platí pro celý Karlovarský, oblasti Plzeňského, Ústeckého, Libereckého, Královéhradeckého, Pardubického, Olomouckého a Moravskoslezského kraje a také Vysočiny. Odborníci očekávají komplikace v dopravě, výpadky v energetice a škody na lesním porostu.

 

 

V souvislosti s tím meteorologové varovali také před tvorbou sněhových jazyků. Ty se očekávají v noci na středu a během dne v části Olomouckého, Zlínského a Moravskoslezského kraje. Na horách by měli lidé dodržovat pokyny Horské služby a při řízení auta dbát zvýšené opatrnosti.

 

 

Už v pondělí meteorologové varovali před silným větrem, který může v nárazech dosáhnout až rychlosti 90 kilometrů v hodině. Během úterního dopoledne výstrahu upravili, od 11 do 16 hodin platí pro část Středočeského, Jihočeského a Pardubického kraje a také pro celou Moravu, Slezsko a Vysočinu.

 

 

Silný vítr s nárazy v rychlosti až 65 kilometrů v hodině má fukat i během noci na středu a celého dne. Středeční dopoledne bude větrné především v Karlovarském, Ústeckém a Libereckém kraji.

 

Podívejte se na úterní předpověď počasí:

 

Poté bude vichr postupovat směrem na západ, do středečních 17 hodin zasáhne část Středočeského, Plzeňského, Královéhradeckého a Pardubického kraje. Varování se týká také celé Moravy, Slezska, Vysočiny a Jihočeského kraje.

 

Především na Šumavě během úterního dopoledne vydatně pršelo, mohly proto stoupat hladiny řek. Podle meteorologů mohly toky překročit první stupeň povodňové aktivity, více zvedat už se ale nemají. Varování platilo pro povodí Otavy až po Sušici, v úterý dopoledne ho ale ČHMÚ zrušil.

 

Podívejte se na reportáž TV Nova o výstraze:

TN.cz