Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 22.9. 2018 20:22
První oběť

Velmi silné bouřky se prohnaly Českem, vyžádaly si lidský život!

Zdroj: TV Nova

Do Česka se přihnaly silné bouřky. Zasáhly především západ Čech, Prahu a Středočeský kraj. Na některých místech je doprovázely přívalové deště, foukal silný vítr. V Plzni zřejmě muže zasáhl blesk, záchranářům se nepodařilo ho zachránit. Hasiči museli během noci vyjíždět ke stovkám případů.

Svědek krátce po 19. hodině na tísňové lince uvedl, že se zablesklo a poté muž padl k zemi. "Zatím nemůžeme tvrdit, že by muže opravdu zasáhl výboj blesku. Je ale pravda, že se v tu dobu místem prohnala bouřka," uvedl mluvčí záchranářů Martin Brejcha.

 

Záchranáři muže dlouhé minuty resuscitovali, život už mu ale nezachránili. "Zda-li došlo k zástavě srdce a oběhu kvůli zásahu bleskem, prokáže až pitva," doplnil Brejcha. Muž podle něj stál na volném prostranství.

 

Video: Hasiči odklízí popadané stromy na Plzeňsku

 

Bouřka postupovala Českem od západu na východ. V Karlovarském a Plzeňském kraji řádila mezi 18. a 19. hodinou, poté se přesunula do středních Čech. Nejsilněji zasáhla Prahu, Kladno či Mladou Boleslav.

 

Video: Bouřka v Úhonicích zpustošila zahradu

 

Prohnala se vaším městem bouřka? Pošlete nám informace a fotky na email zpravy@nova.cz. Děkujeme!

 

17

GALERIE: Českem se prohnala bouře, hasiči měli plné ruce práce

Zdroj: HZS ČR

Noční zásahy hasičů kvůli silné bouři - 1

Hodnocení:

 

Hasiči vyráželi k orhomnému množství případů napříč několika kraji. Bouřku doprovází přívalový déšť a silný vítr. V pražských Stodůlkých poryv větru převrátil nafukovací stan s několika dětmi uvnitř. Podařilo se je vyprostit a předat do péče záchranářům.

 

V Praze hasiči zaznamenali za pouhých 90 minut 50 výjezdů. "Jedná se o popadané stromy a větve na komunikace, případně části oplocení a uvolněné plechy. Nejvíce zasažené oblasti jsou západní a severní části Prahy. Několik případů je i v centru," uvedli hasiči na twitteru. Po 22. hodině se naštěstí situace uklidnila, do rána pak vyjížděli jen k dalším třem případům.

 


Kolem 20. hodiny se bouřka přesunula na severovýchod Čech. Udeřila na Liberecký, Královéhradecký a Pardubický kraj. Zasáhla také část ústeckého regionu. Následky už by ale neměly být tak vážné jako ve středních Čechách.

 

"Bouřka doprovázená silným větrem udeřila v Královéhradeckém kraji po 20. hodině. Lámala stromy a brala také střechy. V souvislosti s těmito zásahy došlo ke zranění jedné osoby, kdy v Oseku na Jičínsku zavalila utržená střecha pergoly jednu osobu. Hasiči ji pomohli vyprostit a předali ji do péče záchranářů," uvedla mluvčí hasičů Martina Götzová. Královéhradečtí hasiči zasahovali v noci u 86 událostí.

 

Oblačnost následně postupovala na východ republiky. Bohaté srážky zasáhly v sobotu ráno velkou část Moravy i Slezska.

 

Video: Silný vítr komplikoval práci filmařům, kteří točí v Liberci další díl Spidermana

 

 

Po příjemném týdnu se do Česka přihnala studená fronta, po které k nám proudí studený vzduch od západu. Očekává se prudký propad teplot i o deset stupňů. Ještě v pátek vystoupají teploty k 25 až 29 °C.

 

 

V noci na sobotu bude ale oblačno až zataženo, na většině území se podle ČHMÚ budou objevovat přeháňky nebo déšť, zpočátku se mohou objevovat i bouřky. Teploty poklesnou k 12 až 8 °C.

 

V sobotu přes den by se měl déšť objevovat jen ojediněle, na východě a jihovýchodě bude pršet ještě během rána. Teploty přes den vystoupají jen ke 14 až 18 °C, na horách bude dokonce kolem 10 °C.

 

  

 

I v neděli očekávají meteorologové déšť, oblačnost bude přibývat od západu. Teploty se budou pohybovat kolem 16 až 20 °C. Z neděle na pondělí také meteorologové očekávají silný vítr, který bude navíc dále zesilovat.

 

Ochlazování by mělo podle ČHMÚ pokračovat i během příštího týdne. Už v pondělí by měly teploty vystoupat jen k 13 až 17 °C, v úterý pak dokonce jen k 10 až 14 °C.

 

Že se v následujících dnech opravdu rapidně ochladí, potvrzuje také meteoroložka Dagmar Honsová. "Po ránu i v nížinách očekáváme teploty jen mezi 8 až 3 °C a při zmenšené oblačnosti nejsou vyloučené přízemní mrazíky tj. mráz v 5 cm nad zemí," přibližuje Honsová.

 

 

Zatímco Česká republika se připravuje na pořádné ochlazení, v severní části Evropy se pohybuje bouře, která do Dánska, Norska a Švédska přinese velmi silný vítr s nárazy větru o rychlosti přesahující 150 kilometrů v hodině, uvádí portál Severe Weather Europe.

 

Na jihu Evropy se navíc tvoří medikán, což je výrazná tlaková níže, která připomíná hurikán. Podobně jako hurikány či tajfuny i medikán může představovat velké nebezpečí. 

klma/epa TN.cz