varování meteorologů

Na Česko se ženou silné bouřky. Hrozí kroupy i polámané stromy

Blesky a shelf cloud na čele bouřkového systému před Prahou
Zdroj: Robin Duspara - CTRA z.s.
Roman Dolejský
Roman Dolejský
Aktualizováno 23.8. 2019 13:16
Téma:

Před silnými bouřkami v Česku varují meteorologové z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Od sobotního poledne se mají objevit v devíti nejjižněji položených krajích. Od nedělního poledne pak hrozí silné bouřky na celém českém území.

Meteorologové vydali v pátek dopoledne varování před silnými bouřemi. "Očekává se ojedinělý výskyt silných bouřek s přívalovými srážkami s předpokládanými úhrny kolem 40 mm. V sobotu se předpokládá jejich výskyt jen velmi lokální a výjimečný. O něco více se očekává výskyt silných bouřek zejména v neděli odpoledne a večer a pak ještě během pondělí," uvedl ČHMÚ.


Toto varování platí od sobotního poledne do pondělní dvanácté hodiny v noci pro devět krajů - Středočeský, Jihočeský, Plzeňský, Pardubický, Vysočina, Jihomoravský, Olomoucký, Zlínský, Moravskoslezský a Vysočinu.

 

Varování od sobotního poledne platí pro tyto oblasti:


Rozšíření varování pak platí od nedělního poledne. To už platí varování pro celou Českou republiku, rovněž do pondělní půlnoci.

 


"Nárazy větru mohou lámat větve stromů. Nebezpečí mohou představovat také kroupy a blesky. Je třeba dbát na bezpečnost zejména s ohledem na nebezpečí zásahu bleskem a úrazu padajícími a poletujícími předměty. Při řízení vozidla v bouřce je vhodné snížit rychlost jízdy a jet velmi opatrně," doporučují meteorologové.
 

Podívejte se na ranní předpověď počasí: 

 

Během bouřky zemřelo v Polsku 5 lidí:

TN.cz