nebezpečný vítr

ČHMÚ zpřísnil výstrahu. Vítr bude silnější, než mysleli! Hrozí i záplavy

Vítr
Zdroj: Getty Images
Lucie Staničková
Lucie Staničková
Publikováno 22. 2. 2020
Téma:

Český hydrometeorologický ústav zpřísnil v sobotu dopoledne výstrahu. Česko v neděli zasáhne velmi silný vítr, který může místy dosahovat až 110 kilometrů v hodině s nárazy až 30 metrů za sekundu. Stupeň nebezpečí meteorologové také upravili z původního nízkého na vysoký.

"Očekáváme silný západní, postupně severozápadní vítr s nárazy 20 až 30 m/s, který může dosahovat 70 až 110 kilometrů za hodinu," informoval na svém webu ČHMÚ.

 

Výstraha před velmi silným větrem platí od nedělních jednácti hodin pro Středočeský, Jihočeský, Plzeňský a Karlovarský kraj a hlavní město Prahu. Vítr by zde měl ustávat vkolem půlnoci z neděle na pondělí.

 

 

Od nedělních patnácti hodin platí výstraha před velmi silným větrem pro Ústecký a Liberecký kraj, kde by nebezpečí mělo rovněž pominout kolem pondělní půlnoci. Zároveň tato výstraha platí pro Královehradecký, Pardubický, Jihomoravský, Olomoucký, Zlínský a Moravskoslezský kraj a kraj Vysočina. Vítr v těchto krajích bude slábnout v pondělí kolem čtvrté hodiny ráno.

 

Výstraha před silným větrem platí od nedělních patnácti hodin pro Jihomoravský a Zlínský kraj. Nebezpečí by mělo pominout v pondělí kolem čtvrté hodiny ráno.

 

ČHMÚ doporučuje zajistit okna a dveře a upevnit volně uložené předměty. Omezi pohyb venku i jízdy autem. Zvýšené opatrnosti by měli dbát řidiči a to nejen před silným větrem, ale také před sněhem a ledovkou na silnicích.

 

V platnosti je od nedělních šesti hodin odpoledne také výstraha před povodněmi. Ta se týká především Středočeského, Jihočeského, Plzeňského, Libereckého, Královehradeckého, Pardubického a Olomouckého kraje. Výstraha platí do úterní půlnoci.

 

Meteorologové doporučují sledovat vývoj situace, vyvarovat se koupání, plavání či pohybu v korytě toků.

 

"Vítr začne v neděli zesilovat už během dne, nejprve v jihozápadní polovině Čech, během odpoledne i na ostatním území, v nárazech bude dosahovat 70 až 110 km/h, o něco slabší bude vítr na jihovýchodě území," dodal ČHMÚ na facebooku.

 

Následující obrázek ukazuje maximální předpovídané nárazy větru během neděle. Je zde zřetelné postupné zesilování větru během nedělního dne a slábnutí ve druhé polovině noci na pondělí.

 

 

 

Silný vítr zastavil v sobotu horní úsek kabinové lanovky na Sněžku. Horská služba Krkonoše zároveň kvůli větru nedoporučuje hřebenové túry a varuje před druhým stupněm lavinového nebezpečí.

 

Za posledních 24 hodin napadlo asi 5 centrimetrů nového sněhu a na hřebenech Krkonoš se tak nachází od 50 do 100 centimetrů sněhu. 

 

"Mezi novou a starou sněhovou pokrývkou se vytvořila krusta. Uvolnění laviny je možné jen při velkém dostatečném zatížení a to jen ojediněle ve velmi strmém extrémním terénu," uvedl lavinový specialista horské služby Robert Dlouhý.

 

Jen během pátku vyjížděli hasiči k několika desítkám případů v souvislosti se silným větrem. Jednalo se zejména o odklízení popadaných stromů, spadlých drátů elektrického vedení nebo zajišťování uvolněných plechů na střechách.

 

 

Podívejte se na reportáž, jaké problémy způsobil vítr na Valašsku v pátek: 

TN.cz